Prečo sa oplatí vymeniť starú vodovodnú batériu za novú? Pretože väčšina z nich má v sebe zabudované úsporné prvky. V domácnosti tak môžete znížiť spotrebu vody aj o 50% Napríklad páková batéria pri bežnom zdvihnutí pustí len polovičný prietok vody, prudký prúd sa dá spustiť len stlačením páky do inej polohy. Iné batérie zas odmeriavajú a dávkujú množstvo vody. Senzorové po minúte alebo kratšej dobe vodu automaticky vypnú.
Páková batéria
Nielenže šetrí vodu svojou konštrukciou, ale tiež tým, že sa dá ľahko a jednoducho zavrieť jedným dotykom. Ak máme v ruke zubnú kefku a pohárik, nie sme ochotní krútiť kohútikom starej batérie a necháme vodu tiecť. Pákovú batériu však veľmi ľahko zvládneme zavrieť jedným ťuknutím. Na vylepšenej batérii páka pustí pri bežnom zdvihnutí len polovičný prietok vody, prudký prúd sa dá spustiť len stlačením páky do inej polohy. Ceny pákových batérií začínajú už od 15 eur.
Termostatické batérie
Sú ešte šetrnejšie než pákové. Oproti starým bežným batériám, dokážu ušetriť až 50 % vody. Fungujú na princípe miešania studenej a teplej vody (nastaví sa požadovaná teplota vody a batéria automaticky mieša teplú a studenú). Sú zároveň bezpečné a výborné pre deti; majú bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni opareniu. Tieto batérie si vyžadujú vyššiu investíciu, ktorá sa vám však určite čoskoro vráti. Ceny sa pohybujú pri sprchových od 100 eur a viac. Najlacnejšie umývadlové začínajú zhruba tesne na 90 eur.
Bezdotykové batérie
Využívajú sa väčšinou vo verejných toaletách. Poskytnú vám len vodu skutočne nutnú na opláchnutie rúk. Senzor batérie pustí jednorázovo iba jeden liter vody. Ďalšia dávka je zablokovaná pružinou. Batéria vie prípadne ešte súčasne regulovať teplotu vody a obmedzovať jej prietok. Má na sebe zabudovaný regulátor teploty vody; ten sa môže uzamknúť alebo používať – nastaví sa na vopred teplotne zmiešanú vodu. Pri tomto type, treba počítať s investíciou približne 200 eur.
Obmedzovače prietoku vody
Lacnou investíciou, len 2 eurá, je samostatný prietokový regulátor k sprche, ktorý naskrutkujete medzi batériu a sprchovú hadicu. Prietok sa dá nastaviť na 8, 10, 12 alebo 14 litrov za minútu. Obvykle pretečie sprchovou batériou pri sprchovaní 25 litrov za minútu.
Úsporný perlátor
Ďalšou možnosťou je nadstavec na batériu tzv. úsporný perlátor, ktorý odoláva vápenným nánosom a stojí zhruba 7 eur. Perlátor zakončuje trubicu batérie a vo svojich malých otvoroch mieša prúd vody so vzduchom. Vybratím alebo nasadením stredového krúžku do perlátora sa dá upravovať prietok vody od 4 do 14 litrov za minútu. Výrobcovia perlátorov hovoria o úspore vody a energie až o 20 – 40 % pri návratnosti investície do pol roka.