Komplexná rekonštrukcia rodinného domu má svoje výhody. Nielen, čo sa týka ušetrených energií, ale aj kvality a zdravia prostredia v dome. Na čo si treba dávať pozor a ako si poradiť, keď si domácnosť môže dovoliť len čiastkovú rekonštrukciu?
Mnohé domácnosti si povedia, že spraviť niečo je lepšie ako nič. No často sa potom stretnú so sklamaním, pretože čiastková rekonštrukcia nedocielila to, v čo dúfali. Vymenili sa okná, ale v miestnosti naďalej nie je príjemne. Čo viac, možno sa aj zvýšila vlhkosť. Zateplenie, výmena okien a prípadná výmena tepelného zdroja však nie sú len o tepelnej pohode, pozitívne sa prejavia aj na ušetrených prostriedkoch.
Môže sa tak stať, že hĺbková rekonštrukcia, ktorá sa zdala finančne nedostupná, môže nakoniec, vďaka šetreniu a štátnej dotácii, byť na úrovni ceny čiastkovej rekonštrukcie.
Koľko by rekonštrukcia mohla ušetriť na energiách?
Ako príklad si môžeme zobrať plánovanú rekonštrukciu rodinného domu v Levoči, ktorá bude realizovaná našim partnerom, spoločnosťou Tatra Clima. Typický „kockový“ dom známy z čias socializmu postavený v roku 1975 kúri plynovým kotlom a má vymenené okná za plastové. Zateplenie stien a strechy chýba. Obyvatelia domu sa sťažujú na to, že napriek tomu, že v dome majú vykúrené na viac ako 21 stupňov, pocitovo je im neustále zima.
Ako je to možné? Do pocitu tepelnej pohody totiž vstupuje aj povrchová teplota vnútorných stien. Platí, že pokiaľ máte povrchovú teplotu stien výrazne nižšiu ako teplotu vzduchu interiéri, bude vám zima. Napríklad, ak majú steny len 12 stupňov a vzduch 22, pocitovo bude v miestnosti len 17 stupňov, čo je pre dobrú tepelnú pohodu málo.
Kľúčovým pre zlepšenie komfortu života obyvateľov je teda zvýšiť teplotu stien zateplením. To pomôže aj znížiť náklady na kúrenie, čo čiastočne pomôže so zvládnutím nákladov na rekonštrukciu.
V súčasnosti vychádzajú tepelné straty objektu na úrovni 26,4 MW ročne. Po realizácii zateplenia stien, strechy a výmene kotla by sa pohybovala len na úrovni 9,4 MW ročne. Obrovské úspory by nastali aj pri samotnej výrobe tepla vďaka efektívnejšiemu kondenzačnému plynovému kotlu. Potreba súčasných 59,3 MWh tepla na celoročné vykúrenie objektu by sa znížila na 21,4 MWh. Skoro 60 % úspora a zvýšenie komfortu obyvateľov domu vyzerajú skutočne lákavo. Ďalším pozitívom je, že plánovaná investícia by sa pozitívne prejavila aj na energetickom certifikáte budovy.
V prípade rodinného domu v Levoči by sa energetická trieda posunula z G – mimoriadne nevyhovujúcej až na C – vyhovujúcu. Takáto zásadná zmena nezvyšuje len papierovú hodnotu nehnuteľnosti, ale otvára napríklad možnosti spolufinancovania rekonštrukcie zo štátnych príspevkov.
S komplexnou rekonštrukciou pomôže štátny príspevok
Rok 2022 sa ponesie v znamení obnovy domov. Štát totiž plánuje z eurofondov spustiť plán obnovy, ktorého cieľom je do roku 2026 podporiť rekonštrukciu až 30 000 rodinných domov starších ako 15 rokov. V rámci výzvy bude platiť financovanie 1:1, to znamená, že maximálny príspevok 16 600 eur získate, len ak rovnakú čiastku do rekonštrukcie vložíte aj vy. Dobrou správou je, že štát plánuje v spolupráci s komerčnými bankami pripraviť špeciálny úver s nízkym úročením. Zdá sa, že s ušetrenými peniazmi z nákladov na energie by tak majitelia museli zaplatiť len približne štvrtinu celej rekonštrukcie, a to rozdelenú do úverových splátok počas 6 a pol roka. Viac o pláne obnovy a možnostiach financovania sa dozviete v našom článku „Štátny plán obnovy prinesie rodinným domom možnosť komplexnej rekonštrukcie“.