Aj vy sa sťažujete na chladné a nevykúrené miestnosti svojich bytov? Tie sú často krát napojené na centrálne vykurovanie, a preto môže byť začiatok vykurovacej sezóny veľmi pohyblivý, keďže je závislý od aktuálnych klimatických teplôt. Preto nezabudnite na revíziu vášho vykurovacieho systému a predídete tak neželaným problémom. „Najčastejšie sa v praxi stretávam s tým, že je nedokončená alebo technicky nesprávne vykonaná výmena radiátorov. Zlé tesnenie ventilov a spojov je tiež častým dôvodom vytopenia bytu a následne i susedov,“ uviedol technický a obchodný riaditeľ spoločnosti ISTA, Peter Jančula.
Kedy začnú vykurovať?
Vykurovacia sezóna sa začína 1. septembra a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka. Dodávatelia tepla môžu začať vykurovať, ak priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období, klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 ˚C. Zároveň musí byť splnená podmienka, ktorá sa týka vývoja počasia v nasledujúcich dňoch. Ak podľa predpovede počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcich dňoch nad nameranú hodnotu, dodávateľ je povinný začať s vykurovaním. Podobné kritériá má aj prerušenie dodávky tepla vo vykurovacom období. Dodávateľ, tak môže urobiť v prípade, že vonkajšia priemerná teplota vystúpi v dvoch za sebou nasledujúcich dňoch nad 13 ˚C a viac. Zároveň však podľa predpovede počasia nemožno očakávať pokles vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom období pod túto hodnotu. Ak teploty opäť poklesnú pod 13 ˚C, dodávateľ je povinný vykurovanie obnoviť.
Dajte si skontrolovať vykurovací systém
Povinnosťou dodávateľov je aj ročná prehliadka stavu celého vykurovacieho systému. Zvyčajne sa kontroly funkčnosti vykonávajú ešte pred začiatkom vykurovacieho obdobia a to je spojené s viacerými problémami. Okrem tradičných sťažností majiteľov bytov, ktorí obývajú prvé a posledné poschodia sa vyskytuje aj nespokojnosť s nepravidelným vykurovaním, ktoré citlivo pociťujú najmä malé deti a starší ľudia. Po letnom období s vysokými teplotami mnohí pociťujú, že sa vo vykurovaných miestnostiach vzduch vysušuje. To vedie k vzniku zdravotných problémov ako vysychanie slizníc dýchacích ciest a zvýšený výskyt chrípkových ochorení. „Riešením prekúrených vnútorných priestorov v panelákových bytoch je používanie klasických keramických či moderných elektrických zvlhčovačov,“ hovorí Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií.
Ako sa meria spotreba tepla?
V prvom prípade sa teplo meria na tzv. päte bytového domu. Namerané hodnoty sa rozpočítajú podľa plochy bytov medzi všetkých vlastníkov bytov. „Do ceny, ktorú majitelia musia zaplatiť, sa započítavajú aj spoločné priestory, teda aj všetky straty, ktoré na vykurovaní vznikli, ale tiež zbytočné prekurovanie v teplejších južne orientovaných bytoch. V tomto prípade tak majitelia samotných bytov nemôžu reálne ovplyvniť, koľko za teplo zaplatia,“ upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií.
Druhým, efektívnejším spôsobom je namontovanie samostatných meračov do každej vykurovanej miestnosti. Majitelia si môžu kontrolovať koľko tepla spotrebujú, a tak aj racionálne vykurovať jednotlivé miestnosti, čo sa objaví aj na konečnom vyúčtovaní tepla. Otázne je, do akej miery môžu obyvatelia bytov za spotrebované teplo. Práve spomínané umiestnenie bytov na prvých a posledných poschodiach, môže spôsobiť veľké rozdiely. Vo všeobecnosti sa aj okrajové byty a izby susediace so schodišťami vyznačujú zvýšenou spotrebou tepla. Pritom teplota v týchto miestnostiach je taká istá ako v lepšie situovaných miestnostiach.
Rozhodujete sa pre bytovú kotolňu?
Rozdielne ceny pri účtovaní vykurovania môžu byť aj v dôsledku viacerých dodávateľov tepla. V súčasnosti sa na dodávke tepla pre panelákové byty na sídliskách podieľa viacero podnikov. Zvyčajne sú to miestne teplárne, ktoré vlastní bytové družstvo, podnik, obec alebo súkromná firma. Prevádzkovatelia sú obmedzení štátom, ktorý reguluje ceny za ktoré sa teplo predáva. Ak sa rozhodnete pre výstavbu vlastnej kotolne, odbremení vás od závislosti na cudzom dodávateľovi tepla. „Náklady na realizáciu samostatnej domovej kotolne síce nie sú nízke, no v konečnom dôsledku sa všetky vstupné investície majiteľom bytov vrátia,“ dodáva Matúš Zelený.