To, koľko energií spotrebujete nezáleží len od vybavenia domácnosti – spotrebičov, radiátorov či sprchových hlavíc. Závisí to aj od vášho prístupu k spotrebe a vašich návykov.
Aj keď do svojho obydlia investujete nemalé prostriedky s cieľom ušetriť na energiách, môže sa vám stať, že vo výsledku neušetríte toľko, ako ste dúfali. Je totiž veľmi dôležité, ako sa správate vy a ďalší obyvatelia vašej domácnosti. Eko hlavica do sprchy veľmi nepomôže, ak si každý deň dávate bublinkový kúpeľ. Nové hlavice na radiátoroch zase nespravia vo výsledku nič, ak celý deň vetráte.
Zateplené mám, ale stále platím príliš veľa
„V praxi sa nám stáva, že rok, dva po montáži sa nám klient ozve, že tá technika asi prestáva fungovať a nech sa na to v záruke prídeme pozrieť,“ hovorí Ing. Marián Dlugoš z Krotiteľov energií. Dôvodom prečo sa ľuďom zdá, že veci prestávajú fungovať je, že im prídu vyššie účty, ako čakali. „Po návšteve však často zistíme, že problém je v tom, akým spôsobom s energiami nakladajú. Plytvať totiž môžete, aj keď máte postavený energeticky pasívny dom,“ vysvetľuje M. Dlugoš.
Nadšenie z investície do energetickej efektívnosti po prvých mesiacoch vyprchá. Stáva sa, že obyvatelia domácnosti, očakávajúc menšie účty za energie, si prestanú dávať pozor na to, akú spotrebu vytvárajú. Je dôležité vytvoriť si zvyk, ktorý pomôže myslieť na to, že mať celý deň otvorené okno v zime, keď kúrime, nie je vhodné.
S podobnými problémami, avšak vo väčšom merítku, sa stretávajú aj správcovia budov. Napríklad pri kancelárskych budovách je možné relatívne presne odhadnúť, aká by mala byť v daný deň priemerná spotreba. Pri veľkých budovách sa už oplatí mať presné meracie a vyhodnocovacie prístroje, ktoré vedia povedať konkrétne odkiaľ prišli najväčšie odchýlky od predpokladanej spotreby. V prípade bytov či domov by bola investícia do takýchto smart riešení finančne veľmi náročná, s návratnosťou pravdepodobne dlho po životnosti takýchto riešení.
Je dôležité vedieť, koľko a kedy ste vlastne energie spotrebovali
Dôležitým krokom na identifikovanie problémov, a hlavne pripomínanie si, že nejaké sú, je zaznačovanie si spotreby. Vďaka pravidelnému záznamu vašej spotreby si viete presne zistiť, ktoré dni sa vaša domácnosť odchýlila od svojej bežnej spotreby. Je potom už jednoduché identifikovať, čo sa v ten deň stalo, že k odchýlke došlo. Pri každej kalkulácii návratnosti investície sa ráta s definovanou bežnou spotrebou. Ak ju však pravidelne prekonávate, môže sa stať, že návratnosti sa ani nedočkáte.
Bežným spôsobom zapisovania si svojej spotreby energií boli kedysi pero a papier. Problém je však s interpretáciou zapísaných informácií. Bez grafu, do ktorého by sa vám vaše údaje automaticky premietli, je často zložité zorientovať sa v zapísaných číslach. Aká je moja priemerná spotreba? V ktoré dni som spotreboval príliš, alebo naopak zase málo? V súčasnosti už existujú efektívnejšie spôsoby evidencie spotreby energií, najmä ak vlastníte smartphone.
Aké sú možnosti?
Pre užívateľov, ktorí nemajú čas či záujem si pravidelne zapisovať a kontrolovať svoju spotrebu energií, sme už minulý rok odštartovali zaujímavú službu FiiFree. Vo FiiFree si môžete bezplatne a anonymne zadať čísla z vašich ročných zúčtovaní a porovnať sa s domácnosťami vo vašom okolí v podobnej situácii. Viete tak zistiť, či za svoje energie neplatíte v porovnaní s inými veľa, alebo či náhodou energiami neplytváte a nemáte výrazne vyššiu spotrebu ako iné domácnosti. V tom vám pomôže aj Fii Index, ktorý sa vypočítava z vami zadaných dát. Čím nižšiu hodnotu dosiahnete, tým lepšie na tom vaša domácnosť so spotrebou je.
Nevýhodou je, že takéto porovnanie viete robiť len raz ročne po tom, ako vám prídu nové vyúčtovania za energie. Aj ak zainvestujete do zníženia spotreby, alebo sa začnete správať zodpovednejšie, prejaví sa to až v nasledujúcom vyúčtovaní o rok. Je to síce beh na dlhé trate, avšak doslova sa vám vyplatí.
Do akých SMART riešení sa oplatí investovať?
Smart riešenia, ktoré vám samé merajú či prispôsobujú spotrebu podľa vašich požiadaviek sú síce veľmi zaujímavé, ale vedia byť aj veľmi drahé. Ak by ste chceli premeniť celú svoju domácnosť na inteligentnú môže vás to vyjsť na tisíce eur. Rozhodne sa však môžete pozrieť napríklad na inteligentné hlavice na radiátory a podobných menších pomocníkov. Tam sa investícia pohybuje rádovo v desiatkach eur a v prípade, že počas dňa u vás doma nie je nik, viete ušetriť okolo 20 % nákladov na kúrenie.
Zlatá stredná cesta
Riešenie, ktoré spája výhodu nízkej investície a okamžitého prehľadu o vašej spotrebe, sa skrýva v appke na váš smartphone. Tá vám pomôže naučiť sa aktívne rozmýšľať o spotrebe energií, upraviť vaše správanie, aby ste zbytočne neplytvali a dá vám presné a prehľadné informácie o vašich výsledkoch. „V reakcii na problémy z praxe sme sa ako Krotitelia energií rozhodli, že bežným užívateľom pomôžeme. Tvoríme novú appku pre telefóny, ktorá bude pri evidencii spotreby energií veľkou pomocou,“ avizuje M. Dlugoš. „Viac momentálne neprezradíme, ale na ďalšie informácie o našej pripravovanej aplikácii sa môžete tešiť už začiatkom roka 2019,“ sľubuje.