Aj keď majú vaše okná len zopár rokov a vyzerajú ako nové, nemali by ste zanedbať ich údržbu pred mrazmi. Stačí málo a okno sa začne práve v najväčšej zime zadrhávať, zatekať alebo cez škáry bude prefukovať.
Základnú údržbu okna zvládne aj laik a nepotrebuje k nej žiadne špeciálne náradie. Ak vaše okno zatiaľ funguje, ako má, postačí vám handrička, vysávač, olejnička, štetec, skrutkovač a imbusový kľúč. Ak už s ním máte citeľný problém, je bezpečnejšie obrátiť sa na odborníka. Bežnú údržbu by ste mali robiť aspoň raz za rok, aby nedošlo k vážnejším poruchám.
Umývanie a čistenie
Umývať okná nie je dôležité len preto, aby vás susedia neohovárali. Pri čistení sa teda treba zamerať nielen na sklá, ale aj na rám a krídla okna. Najprv štrbinovou hubicou vysávača vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Nachádzame tam nielen prach, ale aj zvyšky malty, farieb či tmelov. Saponátová voda a bavlnená handrička sú ideálne na vyčistenie rámov a okenných krídel. Zotriete tak nánosy, ktoré nemožno odprášiť. Ak sú odvodňovacie kanáliky nepriechodné, vyčistite ich. Bránia odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobujú zatekanie okien.
Skontrolujte kľučky
Používaním sa skrutky na kľučkách uvoľňujú. Pri kontrole teda pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré upevňujú kľučku k rámu. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.
Tesnenia sú dôležité
Gumové tesnenia najlepšie ošetríte silikónovým olejom alebo glycerínom. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu. Životnosť tesnení je dnes veľmi vysoká, môže sa však stať, že pri nesprávne doliehajúcich oknách sa po dlhšom čase zdeformujú a unavia. Ak nepomôže premazanie, je potrebné tesnenie vymeniť. Napriek tomu, že na väčšine okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom, prípadne zveriť prácu do jeho rúk.
Premazať treba aj kovové časti
Pohyblivé miesta kovania treba namazať olejom. Použite nevysychavý olej na šijacie stroje alebo pneumatické náradie. Trecie plochy ošetrite plastickým mazivom. Vazelínu odolnú proti vode nanášajte na plochy štetcom, aby sa znížil odpor pri zatváraní. Potom namažte aj pánty a tzv. nožnicu okna, ktorá zaisťuje ich vyklápanie.
Správny prítlak
Ak sa okno nedá pohodlne zavrieť, aby priliehalo, je potrebné ho nastaviť. Ak cez okná prefukuje, na tých bez stĺpika upravte excentrom polohu stredového upínacieho kovania. Vtiahnutím západky do rámu zvýšite prítlak krídel. Upraviť možno aj prítlak jednotlivých krídel. Povolením excentrov vytvoríte štrbinu na mikrovetranie, utiahnutím zvýšite tesnosť. Ak sa okno pri dovieraní zadrháva, upravte nastavenie spodného pántu. Pritiahnutím skrutky podvihnite okenné krídlo o milimeter nahor. Okno je možné nastaviť len vtedy, keď sa ako nové namontovalo a nastavilo správne. Ak bolo namontované neporiadne a nemožno ho nastaviť, amatér si s ním neporadí. Vtedy ho treba odborne posúdiť a opraviť.
Rada na záver
Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovanie nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenie za vás.