Plesne na stenách, orosené okná , mokré fľaky. To sú jasné príznaky vysokej vlhkosti v byte či dome. Ale aké sú príznaky nízkej vlhkosti? Viete, že suchý vzduch je pre Vaše zdravie rovnako nebezpečný ako príliš vlhký? Ako ho odhaliť a ako s ním bojovať?
Počas prechodného obdobia je stav väčšinou znesiteľný, no s príchodom vykurovacej sezóny sa domácnosti buď extrémne zvlhčujú alebo naopak extrémne vysušujú. Príliš suchý vzduch sa odhaľuje ťažie pretože opticky ho neidentifikujte. Suchý vzduch sa však v prvom rade môže odraziť na Vašom zdraví. Vysušené sliznice sú živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií a vírusov v našom tele a tak naša imunita klesá. Vysušená pokožka, nos a oči, bolesti hlavy a neustály smäd môžu byť rovnako zapríčinené vysušeným vzduchom. Suchý vzduch v miestnosti spôsobuje zníženie obranyschopnosti organizmu, je záťažou pre pľúca, objavujú sa častejšie respiračné ochorenia, upchatý nos, suchý kašeľ, škriabanie v krku a podobne.
Prevencia je základ
Na to aby ste dokázali posúdiť či máte ideálnu vlhkosť v domácnosti je najvhodnejšie zaobstarať si vhodné zariadenie, ktoré vlhkosť neustále meria. Môže to byť vlhkomer alebo meteostanica so zápisom nameraných hodnôt. Spoliehať sa na vlastné zmysly v tomto prípade nebude také jednoduché. Ideálna vlhkosť sa pohybuje od 40 do 60%. Zníženie vlhkosti pod 30% môže znamenať pre Vaše zdravie už značné riziko. Ak nemáte vhodné zariadenie môžete pre orientačnú informáciu skúsiť domáci test. Do vysokého pohára dáte 3 kocky ľadu a necháte v miestnosti 3 minúty bez prítomnosti ľudí. Ak po 3 minútach bude vonkajšia strana pohára orosená, vlhkosť v miestnosti je v poriadku. Ak bude suchá máte v miestnosti suchý vzduch.
Ako domov efektívne zvlhčovať?
Na to, aby ste mali v byte optimálnu vlhkosť, by ste mali myslieť už pri stavbe či rekonštrukcii. Vhodne zvolený materiál Vám pomôže prirodzene regulovať vlhkosť v interiéri. Napríklad vápenná omietka reguluje vlhkosť až 3x lepšie ako sadrové omietky a sadrokartón. Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vlhkosť v miestnosti je ich vybavenie. Dostatok izbových rastlín, interiérová fontána, alebo akvárium vedia čiastočne dopomôcť k optimálnej vlhkosti. Zásadnou mierou však na udržanie vhodnej vlhkosti vplývate Vy a Vaše návyky v domácnosti. Správnym vetraním, vhodným používaním klimatizácie, rekuperácie či krbu v domácnosti, sušením prádla, sprchovaním, varením atď. Tým všetkým viete prispieť k optimálnej vlhkosti v domácnosti. Poslednou možnosťou ak je Váš dom vysušený je aktívne a cielené zvhčovanie. Najčastejšie sa používajú domáce zvlhčovacie prístroje.
Aký zvlhčovač si vybrať?
Ako sme už dnes zvyknutí možností je neúrekom. Pri výbere sa zamerajte na požiadavky svojej domácnosti. Napríklad prihliadajte na veľkosť miestnosti ktorú potrebujete zvlhčovať. Zvážte ako je pre Vás dôležitá veľkosť nádoby na vodu (to špeciálne ak plánujete zvlhčovať hlavne v čase Vašej neprítomnosti). Mali by ste zvážiť prípadné používanie esenciálnych olejov pretože nie všetky zariadenia to umožňujú. Cena a dostupnosť náhradných filtrov by mala byť tiež predmetom Vášho záujmu. A v neposlednom rade veľkosť zariadenia a jeho hlučnosť. Samostatnou kapitolou v tomto prípade je cena. Zvlhčovače sa pohybujú od 20€ do 500€ a to už je naozaj investícia ktorú je potrebné zvážiť.
Domáce tipy a triky
Samozrejme aktívne zvlhčovať môžete aj bez zvlhčovača a to napríklad umiestnením nádoby s vodou na vykurovacie teleso (čo žiaľ nie je úplne hygienické riešenie), použitím radiátorových odparovačov, navlhčením záclon alebo sušením prádla v miestnosti. Vhodné je domácnosť neprekurovať. Teplota nad 22°C sa neodporúča a Vášmu zdraviu skôr škodí. V miestnostiach kde spíte by teplota nemala presiahnuť 20°C . Použitím rozprašovača alebo difúzera viete aspoň čiastočne dopomôcť k zvlhčeniu vzduchu v miestnosti. Kombinácia spomenutých a vhodného vetrania (nárazovo vetráme 5 min dokorán otvoreným oknom 3x do dňa) by mala pomôcť k ideálnej mikroklíme vo vašej domácnosti.