- Ušetrím už pri cene
Nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci. A platí to aj v prípade klimatizácií. Možno sa tešíte, že výberom lacnejšej verzie ušetríte hneď na začiatku, no potom vás toto rozhodnutie môže dobehnúť. Všeobecne odporúčame, ešte pred kúpu sa pozrite na energetický štítok vašej budúcej klimatizácie, ktorý vám veľa napovie. Najmenšími žrútmi energie sú tie s označením A, najväčšie sú označené G-čkom.
- Keď ochladenie, tak rýchlo a poriadne
Horúčavy dávajú zabrať nielen deťom a starším. Vysoké teploty pôsobia na všetkých. A tak sa stáva, že prídete domov a jediné, čo očakávate, je poriadne vychladený byt. Pozor! Optimálny teplotný rozdiel oproti vonkajšej teplote by mal byť 5 až 7 °C. Preto v prípade, ak sa vonku teploty šplhajú k 35 stupňom, klimatizáciu nastavte na maximálne 28 °C. Pomôžete svojmu telu lepšie zvládať teplotné rozdiely.
- Znížením výkonu ventilátora automaticky šetrím energiu
Po vychladení miestnosti na požadovanú teplotu sa celkom bežne znižujú otáčky ventilátora z dôvodu zníženia hlučnosti a taktiež prievanu. Zníženie otáčok ventilátora nespôsobuje automatické vypnutie kompresora. Ten sa v režime “MANUAL” vypína a zapína len na pokyn ON/OFF a nie podľa výkonu ventilátora. V režime “AUTO” sa zapína a vypína automaticky. Moderné klimatizácie so zabudovaným INVERTEROM plynulo regulujú výkon kompresora čím významne šetria el. energiu.
- Klíma pobeží aj pri otvorených oknách
Keď klimatizujete, okná neotvárajte. Vetranie znižuje účinok klimatizácie, tým zvyšuje spotrebu energie, čiže aj viac vyprázdni vašu peňaženku.
- Spoľahnem sa na režim AUTO
Pokiaľ používate len jeden spôsob nastavenia klimatizácie pre všetky teplotné podmienky alebo sa spoľahnete len na automatický režim, nebude vaše klimatizovanie úsporné.
- Klimatizáciu stačí vyčistiť z času na čas
Nie, aspoň raz, ideálne aj dvakrát ročne. Čistenie by mali realizovať odborníci. Nielenže pri ňom vyčistia či vymenia filter, mali by aj dezinfikovať výparník vnútornej jednotky, vyčistiť vonkajšiu kontrolu odvodu kondenzátu a množstva náplne chladiva. Spomínaný znečistený filter nielenže zvyšuje riziko, že ochoriete, keďže na filtroch sa môžu množiť vírusy i baktérie, zároveň aj zvyšuje spotrebu elektriny.
- Pustenú klimatizáciu potrebujem aj v noci
Len pozor na ofúknutie. Pokiaľ potrebujete mať klimatizáciu pustenú aj v noci, skúste ju zapnúť na nočný režim. Vtedy sa znížia otáčky ventilátora vnútornej jednotky na minimum a upraví sa jej teplota. Teplota sa bude postupne mierne zvyšovať, aby vám nebola zima.