Ísť sa von nadýchať čerstvého vzduchu, zašportovať si, či vyvetrať si poriadne v domácnosti, je pre väčšinu ľudí krok k zdravšiemu životnému štýlu. Avšak. Vedeli ste, že už aj na Slovensku máme oblasti kde je vzduch v exteriéri všetko len nie čerstvý a čistý? Že pobyt na ňom môže byť pre citlivé osoby (malé deti či starších ľudí) v danej chvíli viac škodlivý ako prospešný? A ako zistiť kedy je lepšie ostať doma?
Odpoveď už máme
Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) predstavilo webovú aplikáciu dnesdycham.sk.
Aplikácia je zatiaľ uvedená v skúšobnej prevádzke a jej cieľom je zvyšovať povedomie o kvalite ovzdušia na Slovensku. Na úvodnej stránke sa zobrazuje jednoduchá a prehľadná mapa Slovenska, ktorá už na prvý pohľad farebne poukazuje na aktuálne znečistenie ovzdušia v jednotlivých regiónoch. Po kliknutí na označené body sa zobrazí informácia o ktorú monitorovaciu stanicu sa jedná, aká je aktuálna kvalita ovzdušia a kedy boli hodnoty znečistenia namerané. Po kliknutí na „viac možností“ sa Vám priblíži aktuálne sledovaný región a vy si môžete pozrieť viac detailov ako napríklad jednotlivé znečisťujúce látky za posledných 48 hodín (alebo kľudne aj za posledný rok, či dva). Získate aj viac informácii o jednotlivých monitorovacích staniciach.
Ďalšie informácie
V druhej záložke nájdete informácie o aktuálnej smogovej situácii a na tretej sú zverejnené vydané opatrenia pre konkrétne regióny. Posledná záložka veľmi prehľadne zobrazuje základné informácie o regióne. Rozlohu, počet obyvateľov a hustotu obyvateľov daného regiónu. Prehľadný graf zvýrazňuje podiel citlivejších a ohrozenejších skupín obyvateľstva a to seniorov nad 65 rokov v jednej skupine a a deti a mladistvých do 14 rokov v druhej skupine.
Kedy radšej ostať doma?
V hornom menu stránky vidíte škálu hodnôt kvality ovzdušia a po rozkliknutí zistíte čo sa odporúča, alebo neodporúča pri takejto kvalite ovzdušia v exteriéri vykonávať. Napríklad pri „zlej kvalite ovzdušia“ by starí, chorí ľudia, malé deti a tehotné ženy mali zvážiť pobyt v exteriéri.
Znečistenie vzduchu
Možno by bolo v tejto chvíli vhodné pripomenúť , že na kvalitu ovzdušia v našom bydlisku máme vplyv my všetci. Nie sú to „len“ veľké fabriky a priemysel v okolí. Kvalitu ovzdušia výrazne ovplyvňuje napríklad kvalita a spôsob vykurovania našich domácností, náš životný štýl a premávka, ktorej sme denne súčasťou. Pokúsme sa teda svojou troškou prispieť k tomu, aby pobyt vonku bol vždy zdravý a bezpečný. Sledovať aktuálny stav a aj svoje úspechy v zlepšovaní kvality ovzdušia môžete na www.dnesdycham.sk