Hoci slnko vonku príjemne letne praží, nemali by sme zabúdať na to, že už možno o mesiac v niektorých regiónoch Slovenska začnú ľudia aj mierne prikurovať. Čo to znamená? Najvyšší čas dať si skontrolovať kotol pred prichádzajúcou vykurovacou sezónou. Problémy s kotlom v zime, skombinované s vyťaženosťou servisných technikov, môžu zásadne skomplikovať bežný chod domácnosti.
Kotol totiž býva počas vykurovacej sezónny vyťažený najmenej 16 hodín denne. Pravidelnú servisnú prehliadku, ktorú požadujú všetci výrobcovia v záručných podmienkach, je vhodné spraviť aj na kotloch v záruke. Kotol a rozvody majú v sebe nežiaduce látky, ktoré môžu ohrozovať chod kotla, vykurovacích telies či ventilov.
Pri niektorých typoch to môže byť olej používaný pri lisovaní plechových radiátorov, zvyšky tesniacich hmôt alebo spájky. V starších systémoch bývajú usadeniny, ale aj korózia, či vodný kameň. Ak by aj nehrozil technický problém, usadeniny vo výmenníku tepla môžu navyšovať spotrebu paliva – a teda aj váš účet za energie. „Spraviť si pred jeseňou servis kotla je teda nielen otázkou bezpečnosti, ale aj našej peňaženky,“ vysvetľuje Matúš Zelený z Krotiteľov energií.
Cena servisnej prehliadky sa líši aj regionálne. V Bratislave zaplatíte 70 až 150 eur, na východnom Slovensku je to už od 60 eur. Spravidla prehliadka kotla netrvá dlhšie ako hodinku, maximálne dve. Na cene však netreba šetriť, dôležité je, aby išlo o autorizovaného servisného technika. A na čo ďalšie by ste si mali dať ešte pozor? Prečítajte si nižšie.
Čo nezanedbať pri kontrole kotla
Samozrejme, základom je zveriť kontrolu spoľahlivému servisnému technikovi, ktorý je zaškolený a autorizovaný dodávateľom vašej značky kotla. A čo všetko by pri návšteve vášho bytu/domu mal skontrolovať?
- Prvý krok je pozrieť sa na kotol, či nemá známy fyzického poškodenia, alebo či z neho neuniká palivo. Neporušená by mala byť tepelná izolácia, samozrejme plech. Dôležité je vylúčiť netesnosti odvodu spalín. No a samozrejme pozrieť sa, či fungujú regulačné technológie.
- Dôležité je aj to, aby vyčistil výmenník, vnútro kotla a horák.
- Následne je potrebné otestovať funkčnosť kotla – či fungujú ovládacie prvky. Zároveň s tým by mal nastaviť parametre spaľovania podľa odporúčaní výrobcu.
- Dôležité je aj to, aby určil účinnosť kotla, teda, akú účinnosť dosahuje kotol pri spaľovaní, aký obsah kyslíka, CO, CO2, či komínovú stratu.
- Určite by mala dobrého technika zaujímať aj dokumentácia – prevádzkový poriadok, návod na obsluhu, pripojenie kotla, teplotný spád, dokumentáciu montáže, umiestnenie a vetranie.
- Na záver by pre vás mal vypracovať správu z kontroly. Po prehliadke kotla nezabudnite na kontrolu vykurovacej sústavy a vyčistenie komína.