Fabriky, ktoré zložitými postupmi spracúvajú kremík by mohli v budúcnosti nahradiť jednoduché plastové fólie potlačené špeciálnym atramentom. Austrálska univerzita v Newcastle ohlasuje technológiu, vďaka ktorej je možné solárne panely vyrábať extrémne lacno. Stačí tlačiarenský stroj so zásobníkom na špeciálny atrament a tenká plastová fólia, ktorá dokáže odolať vrtochom počasia.
Panely novej technológie
Nová generácia fotovoltaických panelov, pri ktorých je možné dosiahnuť výrobné náklady pod úrovňou 7 eur za štvorcový meter. Nosným materiálom je polyetylén – teda úplne rovnaký plast z ktorého sa vyrábajú fľaše na nápoje. Jeho hrúbka je 0,1 milimetra a akademici sú presvedčení o tom, že je dostatočne húževnatým nosičom pre svetlocitlivé energetické médium. Tam, kde sa dnes používajú drahé konštrukcie z kovov a sklené tabule, v krátkej budúcnosti postačí natiahnuť fóliu, ktorá odolá vrtochom počasia.
Testovanie materiálov
Vývojári teraz testujú stovky štvorcových metrov hotových panelov priamo pod holým nebom. Kremík v tomto prípade úplne chýba. Nahradili ho špeciálnym vodivým atramentom, ktorý má špecifické vlastnosti. Elektrinu vyrába nielen na priamo oslnených miestach, ale i vtedy ak je svetlo rozptýlené a nedosahuje veľkú intenzitu. V týchto kritických podmienkach dosahuje nový materiál o poznanie vyšší výkon ako kremík. “Sú úplne odlišné od tradičnej solárnej bunky. Tie zvyknú byť veľké, ťažké a integrované do skla – niekoľko desiatok milimetrov hrubého. My ich tlačíme na plastovú vrstvu, ktorá nepresahuje hrúbku 0,1 milimetra,” uviedol na margo odhalenia inovatívnej novinky jeden z jej tvorcov, renomovaný profesor Paul Dastoor.
Netreba drahé materiály
Nové panely možno vyrábať tradičnou technológiou tlače, takže nie sú potrebné špecializované továrne ani drahé materiály. V krátkom čase sa dá vyrobiť veľké množstvo fólií, ktoré po inštalovaní okamžite začnú vyrábať elektrinu. Ekologická stopa je omnoho nižšia ako pri fosílnych palivách, vďaka vysokej účinnosti pri slabom svetle ich možno inštalovať aj na tie povrchy, pre ktoré je tradičná kremíková technológia pridrahá. Vedci si myslia, že práve nízka cena môže naštartovať boom solárnych elektrární na plochách, ktoré sa dosiaľ prehliadali.
Zdroj: Mashable