Skončili sa časy, keď sa o údržbu komína mohol postarať aj šikovnejší majiteľ nehnuteľnosti. Zákon dnes jasne hovorí: komín musia skontrolovať, vyčistiť či preskúšať odborníci, teda kominári alebo revízni technici komínov. Inak hrozí majiteľovi nehnuteľnosti pokuta až do výšky 99 eur.
Kontrola každý rok
Vykurovacia sezóna sa začína, niektorí kominári pomaly ani nestíhajú dvíhať telefóny. Na povinnosť dať vyčistiť a skontrolovať komín na svojej nehnuteľnosti si totiž mnohí vlastníci spomenú až v tomto čase. Kontrolovať a čistiť komíny pritom už môže len osoba odborne spôsobilá, a teda kominár alebo revízny technik komínov.
Aj keď by bolo vhodnejšie dať si skontrolovať a vyčistiť komín na jar, väčšina ľudí si tento krok necháva na poslednú chvíľu a kominára zháňa až na začiatku zimnej vykurovacej sezóny. Ide o podcenenie situácie, pretože najmä samým majiteľom rodinných domov či prevádzkovateľom budov by malo najviac záležať na tom, aby ich komín a spotrebiče k nemu pripojené boli v období vykurovania v dobrom technickom stave. Zanedbaný stav môže mať fatálne následky. Práve vyhorenie sadzí v komíne a nesprávna manipulácia so žeravým popolom patria k najčastejším príčinám v štatistike požiarovosti. Nánosy sadzí totiž nielenže zhoršujú ťah komína, ale aj zvyšujú riziko požiaru. Horľavou sa môže stať už aj niekoľkocentimetrová vrstva sadzí. Preto komíny treba dať vyčistiť, a to pravidelne. Lehoty na povinné čistenie a kontrolu komínov upravuje vyhláška ministerstva vnútra, líšia sa pri používaní spotrebičov na rôzne typy skupenstiev palív.
Čo sa robí pri čistení komína
Zákon ukladá aj povinnosti samotnej „odborne spôsobilej osoby“. Kominár počas jednej kontroly a pri čistení komína posúdi umiestnenie horľavých materiálov v nadväznosti na konštrukčné vyhotovenie komína, dymovodu a palivového spotrebiča. Skontroluje telesá komína, dymovodu a spotrebiča z hľadiska ich požiarnej bezpečnosti a z aspektu spoľahlivej funkcie dymovej cesty. Odstráni pevné usadeniny spalín v dymovej ceste, vrátane lapača iskier a v priestore prestupu spalín od spaľovacej komory k dymovému hrdlu a skontroluje, či je voľný prístup ako ku komínu, tak aj k dymovodu, čistiacim miestam a k spotrebiču.
Kontrola technického stavu a stavebného vyhotovenia komína sa odporúča nielen v prípade kúpy staršieho domu, ale aj pri akýchkoľvek stavebných úpravách komína, zmeny paliva či pripojení nového spotrebiča na existujúci komín. Technické podmienky výstavby komínov a dymovodov, vrátane lapača iskier, podrobnejšie určuje vyhláška Ministerstva vnútra SR. Pokiaľ by všetky neboli splnené, kominári o nich budú informovať samého vlastníka rodinného domu a pokiaľ by ich nebolo možné ihneď odstrániť, zapíšu ich do dokladu o kontrole a čistení. Na majiteľovi nehnuteľnosti potom zostáva zabezpečiť, aby sa zistené nedostatky čo možno najrýchlejšie odstránili. V prípade chýb, ktoré ohrozujú požiarnu bezpečnosť stavieb alebo zdravie a životy ľudí, sa takýto komín alebo dymovod až do odstránenia nedostatkov nesmie používať.
Potvrdenie je dôležité
Potvrdenie o čistení a kontrole komína alebo potvrdenie o vykonanie preskúšania komínov si treba starostlivo uschovať. Práve tento doklad môže byť rozhodujúcim v prípade preplatenia poistnej udalosti.
Cena pravidelnej kontroly a čistenia je závislá od veľkosti a počtu prieduchov a typu paliva. Orientačná cena sa pohybuje od 10 do 30 € za prieduch.
Všetky informácie v súvislosti s čistením a kontrolou komínov nájdete aj:
- Vo vyhláške MV SR 401/2007 o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol;
- V zákone č. 129/2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov;
- V zákone č. 161/1998 o Komore kominárov Slovenska a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.