Leto už je nejaký ten týždeň v plnom prúde. Vonkajšie teploty čoraz častejšie vystupujú nad 30 ° C, teplý vzduch sa stáva súčasťou našich príbytkov. Na fasádach bytoviek sa aj preto čoraz viac objavujú klimatizácie. Je klimatizácia luxusom, alebo je dostupná aj pre bežnú domácnosť?
Vstupné náklady na zadováženie si kvalitnej klimatizácie do bytu, či rodinného domu, nie sú určite lacnou záležitosťou. Pri dnes už bežných tropických letných teplotách je pre ľudí, ktorí preferujú chladnejšie teploty napríklad aj zo zdravotných dôvodov, relatívne dostupným riešením. „Najmä v mestách sa vzduch aj v dôsledku úbytku zelených plôch, a ich nahrádzania betónom, prehrieva. Mnohí klimatológovia už teraz hovoria, že v dôsledku globálneho otepľovania sa ku nám postupne presunie stredomorská klíma ,“ vysvetľuje Matúš Zelený z Krotiteľov energií.
Mnohí ľudia navyše postupne zisťujú, že prevádzka klimatizácie nie je pri jej rozumnom používaní až tak finančne náročná. Keďže bežne trávime dni v práci, v celodennej prevádzke je zvyčajne iba cez víkend. „Pri energeticky efektívnej klimatizácii vás chladenie počas víkendu, teda 2-3 dní, stojí do 3 eur. Ak si večer po príchode z práce trochu zachladíme byt, sú to rádovo desiatky centov,“ dodáva.
Aj podľa M. Zeleného v posledných rokoch čoraz viac domácností investuje do inštalácie klimatizácie. Samozrejme vstupná investícia nie je úplne lacná záležitosť. V závislosti od technického prevedenia sa pri trojizbovom byte môže pohybovať od 1700 eur až do 5000 eur. Závisí to od toho, či je v byte predpríprava, respektíve aké úpravy si vyžaduje prepojenie vnútorných jednotiek s tou vonkajšou.
Mobilná či splitová?
Rozdiel vo vstupnej investícií je jedným z hlavných kritérií spotrebiteľov pri rozhodovaní medzi mobilnou a splitovou klimatizáciou. Klasická mobilná klimatizácia, umiestnená v miestnosti, odkiaľ sa teplo odvádza hadicou von oknom, je tou lacnejšou, ale hlučnejšou alternatívou, preto ju v spálni veľmi neoceníte. Je prenosná a ľahká, poskytuje však nižší výkon. „Samozrejme ak vyvediete klimatizáciu hadicou von cez okno, púšťate si rovno dnu teplý vzduch. Takže míňate opäť viac peňazí na dosiahnutie želanej teploty v byte,“ dodáva M. Zelený.
Klimatizácia typu split stojí síce pri kúpe viac, ale rozumnejšie rieši to čo chceme – tepelný komfort. Má vyšší výkon, nižšie náklady na prevádzku, je efektívnejšia a je tichšia. Skladá sa z dvoch častí, vonkajšiu tvorí kompresor, vnútornú časť výparník, spolu sú prepojené. K vonkajšej časti pritom môže prislúchať aj viac vnútorných častí, preto sa môže využiť aj vo viacerých miestnostiach. Tento typ klimatizácie je najbežnejším variantom. „Vyššia cena tohto typu klimatizácii sa vráti na prevádzke. Ak si teda domácnosť môže dovoliť investovať pár stoviek eur viac, určite je splitová klimatizácia lepšia,“ pripúšťa M. Zelený.
Viaceré klimatizačné zariadenia v súčasnosti obsahujú aj technológiu Inverter. Pomocou nej dokážu automaticky regulovať svoj výkon, úspora na energiách sa v tomto prípade odhaduje až na 40 %.
Pred kúpou mrknite na štítok
A dobrá rada na záver. Podobne, ako pri iných spotrebičoch, aj pri kúpe klimatizácie by si mal budúci majiteľ skontrolovať jej energetickú účinnosť, a to prostredníctvom energetického štítka. Do triedy s najnižšou spotrebou energie patria klimatizácie označené písmenom „A“. Tie s označením „G“ patria k energeticky najnáročnejším.
Ak by ste si chceli pozrieť, aké účty za elektrinu majú domácnosti s klimatizáciou, pozrite sa na ne v našej aplikácii Fiifree. Okrem toho v nej nájdete bezplatne a anonymne zaujímavé informácie o spotrebe energií z už viac ako 1900 domácností.