Všetci to poznáme. Občas sa úplnou náhodou dostaneme k veciam, ktoré v podstate nepotrebujeme, alebo si to aspoň myslíme. Tak som sa aj ja dostala k zariadeniu na monitoring vnútorného prostredia.
Moderné meracie zariadenie
Zaujalo ma to asi ako všetko „nové“ okolo mňa. Sledovala som si mieru CO2 v domácnosti, vplyv vetrania na vlhkosť v byte a celkom dobre som sa na tom zabávala. Nemala som pocit, že mi to niečo prináša, ale snažila som sa veriť, že vplyv pocítim na svojom zdravotnom stave z dlhodobého hľadiska. A potom to prišlo.
Noví nájomníci
Byt, ktorý vlastním a užívam 6 rokov, som dala do prenájmu, zbalila si všetky veci a tešila sa na nové bývanie. Radosť netrvala dlho. Tri týždne po tom, čo sa nájomníci nasťahovali, nám oznámili, že byt vlhne a začala sa tvoriť pleseň. Ovalila ma horúčava. Nevidieť to na vlastné oči, asi tomu ani neverím. Rohy stien mokré, na nich, v okolí parapiet a nad oknami milióny „čiernych bodiek“ začínajúcej plesne. Už som si predstavovala, ako vymieňam trojročné okná, vylamujem rovnako starú podlahu a oškrabujem takmer nové omietky, keď som si spomenula na moju donedávna hračku!
Nevetráme správne
Ihneď som zariadenie priniesla a nainštalovala. Vďakabohu za jednoduchosť inštalácie a kompaktné rozmery. Dohodli sme sa na 24 hodinovom monitoringu. Za ten čas sa niekdajšia hračka zmenila na vzácneho pomocníka. Vďaka wifi pripojeniu som z pohodlia svojho domova a bez narušenia súkromia nájomníkov mohla sledovať, čo sa v byte vlastne deje. Samozrejme len v rámci sledovania vzduchu. Vlhkosť sa pohybovala na neuveriteľných 74 percentách a CO2 meter našťastie (pre moje duševné zdravie) pri 5000 PPM prestáva merať. Ortieľ bol jasný – nájomníci nevetrajú správne, resp. nevetrajú dostatočne. Našťastie ide o fajn ľudí a tak stačili usmernenia ako správne vetrať a pustili sa do toho. Keď sa niekto po celoživotnom bývaní v rodinnom dome ocitne v paneláku, netreba sa čudovať, že sa niečo také stane. Všetko som mala ako na dlani. Každé otvorenie okna som mohla evidovať a na moju obrovskú radosť, vlhkosť rapídne klesala na úroveň cca 60%.
Spoločná dohoda
Údaje o tepelnej pohode v byte som sprístupnila aj im, aby sami videli to, čo som videla ja, a hlavne, aby sa aj oni mohli „hrať“ ako ja niekedy. Plesne zmizli do týždňa, steny sa vysušili a mne konečne klesol tlak na normálnu úroveň. S nájomníkmi sme si namiesto hroziacich naťahovačiek a obviňovačiek dali kávu a ja dodnes netuším, ako by som túto situáciu riešila, ak by som toto zariadenie nepoznala. Nechcem si ani predstaviť, ako by môj byt dopadol a aké škody by pleseň napáchala. Jedno však viem – zariadenie, ktoré mi doslova zachránilo byt, už hračkou nikdy viac nenazvem.
Krotitelia Energií: “Napriek modernej dobe sa veľmi často stretávame so slabou znalosťou ľudí, ako postupovať v prípade mokrých stien a plesní (hlavne v zime). Častokrát je to len o dodržaní základných zásad vetrania, ktoré nevyžadujú žiadne investície. Preto, ak niečo podobné u Vás doma spozorujete, skúste najprv vetrať niekoľkokrát za deň (ráno, po príchode z práce, pred spaním) na zhruba 5-6 minut, tak, aby ste mali okna otvorené dokorán. Na miesto výskytu plesne naneste prípravok vhodný proti plesni (väčšinou vo forme rozprašovača). Pre tých, ktorí chcú sledovať svoju domácnosť a predísť takýmto situáciám, odporúčame investovať do podobných zariadení, (cca. 50-200 Eur) ktoré Vám z dlhodobého hľadiska šetria peniaze, čas (cena maľovania, obmedzený komfort bývania, dovolenka na opravy a pod.) a hlavne ZDRAVIE Vašej rodiny.”