Skončené tretie kolo projektu Zelená domácnostiam, len potvrdilo rastúci záujem slovenských domácností o využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Vyčlenená suma 4 milióny eur, však uspokojila len veľmi malú časť uchádzačov. K dispozícii je pritom takmer 100 miliónov eur poskytnutých z Európskej únie. Štát by mal preto zvážiť navýšenie zdrojov určených na tento účel, ako aj zlepšiť funkčnosť a transparentnosť celého dotačného systému.
Veľký záujem
Tretie kolo projektu Zelená domácnostiam, určeného na podporu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v domácnostiach, zaznamenalo obrovský záujem zo strany žiadateľov. Žiaľ inštitúcie a štát neboli na takýto rastúci dopyt po OZE, opäť pripravené. Spustenie 3.kola bolo pritom práve kvôli vyriešeniu problémov so systémom presunuté až na 6.september. “Máme informácie, že niektorí ľudia žiadali o dotáciu už 3-krát a 3-krát boli neúspešní. A to najmä z dôvodu nefunkčnosti systému,” informuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia Energií. Celkovo bolo v 3.kole vydaných 1824 poukážok v hodnote 4 milióny eur. Do konca roka 2016, čiže rok od spustenia samotného systému dotácií, tak bude vyčerpaných len 10 mil eur. Slovenská republika sa pritom zaviazala, že na splnenie svojich cieľov v tomto sektore, vyčerpá do roku 2020 viac ako 100 mil. eur.
Nepripravený systém
Napriek posunutiu termínu spustenia, systém nápor žiadateľov opätovne nezvládol a celý web zostal nefunkčný. Plánovaný začiatok bol bez akéhokoľvek upozornenia presunutý o hodinu. “Niektorí ľudia po podaní žiadosti aj obdržali potvrdzujúci email, následne im však prišla informácia, že dotáciu nedostanú,” upozorňuje na nezrovnalosti Matúš Zelený. Ako ďalej Zelený dodáva, takýto chaos v systéme nie je fér voči nikomu a vnáša pocit netransparentnosti do nastavenia systému prideľovania dotácií. Navyše diskriminuje starších spoluobčanov, ktorí bez patričných skúseností a zručností, majú príliš malú šancu sa do procesu zapojiť.
Slnečné kolektory a tepelné čerpadlá
V treťom kole mali občania vysoký záujem najmä o inštaláciu slnečných kolektorov, kde podali 744 žiadostí a kúpu tepelných čerpadiel so 717 žiadosťami. K tomu sa pridalo 263 podaní na kotly na biomasu a 100 na fotovoltické panely. “Predsudky, ktoré k týmto novým technológiám v minulosti boli, sa postupne strácajú. Ľudia si už viac uvedomujú výhody obnoviteľných zdrojov, a to nielen smerom k životnému prostrediu, ale aj k znižovaniu nákladov na energie. Na túto situáciu by mal štát reagovať navýšením objemu dotacií a úpravou online systému prideľovania poukážok,” uzatvára Matúš Zelený.