Jednou z mála diskutovaných tém, ako znížiť náklady na energiu, je komplexný pohľad na spotrebu energie v nehnuteľnostiach. Niekedy nestačí len vymeniť kotol či nainštalovať fotovoltaické panely. Už na jeseň budúceho roku čaká slovenské domácnosti prvá výzva z plánu obnovy, v ktorom sú vyhradené prostriedky na obnovu až 30 000 rodinných domov.
Rodinné či bytové domy, ktoré počas posledných rokov neprešli kompletnou rekonštrukciou, môžu čakať zásadne vyššie náklady na energie. Nie všetci majitelia pocítia zvýšenie cien energií už v novom roku, chráni ich totiž zazmluvnená cena od ich dodávateľa, ktorá je často uzatvorená až na dva roky. V prípade, že ste v posledných rokoch neuzatvárali novú zmluvu, je pravdepodobné, že vaše ceny energií sa riadia cenníkom dodávateľa. Ten sa od Nového roka pravdepodobne výrazne zvýši. „V súčasnosti je už jasné, že ceny energií budú na Slovensku od budúceho roka výrazne vyššie, preto nepredpokladám, že by nejaký dodávateľ v súčasnosti ponúkol ceny porovnateľné s tým, čo ste mohli vyjednať ešte začiatkom roka,“ vysvetľuje Marián Dlugoš z Krotiteľov energií.
Komplexná obnova ušetrí najviac
Pre mnohé domácnosti tak môže byť najlepším riešením rastúcich cien energií investícia do energetickej efektívnosti ich nehnuteľnosti. „Najlacnejšia energia je tá, ktorú ušetríme,“ dopĺňa M. Dlugoš. Štát na budúci rok chystá dotačnú schému práve na obnovu rodinných domov. Hoci dotácia je plánovaná vo forme spolufinancovania, to znamená, že majiteľ domu musí zaplatiť 50 % nákladov, plánovaná maximálna výška dotácie je až 16 600 eur, čo pre mnohé rodinné domy môže znamenať už zásadnejšiu rekonštrukciu. „Energetická efektívnosť obytných budov je téma, ktorá stále viac rezonuje na Slovensku. Jedným z dôvodov je aj to, že každá novostavba od 1.1.2021 musí byť v energetickej triede A0“. hovorí Ing. M. Omar Temori, PhD. zo spoločnosti Tatra Clima.
Efektívne šetrenie až po rekonštrukcii
Dosiahnuť energetickú triedu A0 v staršej obytnej budove nie je jednoduché. Po odbornom posúdení, návrhu a kvalitnej realizácii stavebných a technologických úprav, je však možné preklasifikovať ju do oveľa lepšej energetickej triedy. Inými slovami, zvýšiť jej energetickú efektívnosť. Tento proces je však možný len so správnym odborným návrhom, a aj preto je dôležité zveriť to do rúk odborníkom. Každý domáci majster vie, že aj pri tej najjednoduchšej práci či údržbe môže dôjsť ku katastrofe. Pri snahe znížiť náklady na energie ide o extrémne precíznu prácu, na ktorú je potrebné aj špecializované vybavenie. „Snaha ušetriť svojpomocnými zásahmi sa môže neskôr vypomstiť zbytočnými únikmi tepla, nesprávne napočítanými kapacitami či vysokými poplatkami do distribučnej siete,“ hovorí M. Dlugoš.
Pre záujemcov o spolufinancovanie z plánu obnovy bude dôležitý ešte jeden faktor. „Ak chcete splniť všetky striktné podmienky požadované pre podobné dotačné schémy, musí vaša žiadosť obsahovať návrh technického riešenia obnovy budovy. Tento návrh by mal obsahovať všetky opatrenia smerujúce ku skutočnému, a teda do budúcnosti aj preukázateľnému, zníženiu energetickej náročnosti vášho objektu,” hovorí O. Temori. Detaily financovania z plánu obnovy zatiaľ nepoznáme, podobné výzvy si však v minulosti vyslúžili svoju dávku kritiky. Záujemcovia by preto mali byť dobre pripravení a detailne informovaní ešte pred otvorením výzvy.