Nová štúdia
Americkí vedci opäť raz poriadne prekvapili. V novej štúdii navrhujú, že teplo zachytené počas letných dní solárnymi kolektormi by mohlo byť uskladnené v pôde alebo v skalách a v zime by sa využívalo na vykurovanie domácností.
Profesori Mark Jacobson a Mark Delucchi z Kalifonrskej univerzity vytvorili za posledných niekoľko rokov množstvo plánov, ktoré navrhujú rôzne spôsoby prechodu jednotlivých amerických štátov z fosílnych palív na úplné využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Vychádzali pritom z množstva údajov a kalkulácií realizovaných prostredníctvom počítačových modelov.
V novej štúdii publikovanej v časopise Proceedigs of the National Academy of Sciences použili uvedené údaje o veterných, vodných a solárnych generátoroch, ktoré by boli potenciálne potrebné v každom štáte v Spojených štátoch amerických. Tieto by sa podľa nich mohli v budúcnosti stať spoľahlivými a cenovo prijateľnými zdrojmi energie, ak by ich dokázali skombinovať s finančne dostupným skladovaním.
Podzemné snahy
Navrhovaný systém tak počíta s možnosťou skladovať a znovu získavať teplo, chlad aj elektrickú energiu, ktorá bude schopná pokryť dopyt kedykoľvek, keď to bude potrebné. Vedci v štúdii napríklad navrhujú, že teplo zachytené solárnymi kolektormi počas horúcich letných dní by mohlo byť následne uskladnené v pôde alebo skalách. V zime by ho bolo možné využiť na vykurovanie domácností.
Jacovsonov nový model zároveň predpokladá, že celá krajina by bola poháňaná elektrinou vrátane automobilov, vlakov, priemyslu, kúrenia aj chladenia. Zdrojmi všetkej tejto energie by mali byť len vietor, voda a slnečné svetlo. „V roku 2050 by sme tak už nepotrebovali žiadne uhlie, zemný plyn, biopalivá, jadrovú energiu ani obrovské farmy pre skladovanie energie. Tento svet by bol na 100 % čistý,“ dodal v súvislosti s výsledkami výskumu Jacobson.
Revolučné myšlienky majú aj svojich odporcov
Aj predchádzajúce Jacobsonove štúdie si už získali slušnú pozornosť, no kritici jeho teórií mu oponujú s tým, že národná rozvodná sieť bez tepelných elektrární, kde sú hlavným zdrojmi výroby elektrickej energie spaľovanie uhlia alebo zemného plynu, nebude taká spoľahlivá, ako tvrdí profesor. Vietor podľa ich slov nefúka stále a ani slnko stále nesvieti.
Jacobson reagoval na uvedenú kritiku týmito slovami: „Prevádzkovatelia elektrární a všetci ostatní, ktorí sú proti využívaniu obnoviteľných zdrojov energií, budú vždy tvrdiť, že svetlo sa môže stratiť, sieť sa stane nestabilnou a že bude príliš nákladné ju udržiavať stabilnou a spoľahlivou.“
Jedným dychom však pritom dodáva, že skeptici nikdy neštudovali systém, ktorý by vychádzal zo 100-percentného využívania zelenej energie na všetky účely, ani taký, ktorý by dokázal skombinovať nízkonákladové spôsoby skladovania tak, ako to urobili v tejto štúdii.
Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce Krotiteľov energií s portálom vEnergetike.sk. Viac zaujímavých informácií z oblasti energetiky nájdete na tejto stránke.
Zdroj: www.sciencedaily.com