Praním sa starostlivosť o bielizeň nekončí, práve naopak. Aj preto sa do popredia dostáva sušička bielizne. „Obľubujú ich najmä mamičky, ktorým uľahčujú starostlivosť o deti. Benefitom, ktorý oceníte, je aj rýchlosť sušenia,“ hovorí Jaroslav Holcman, LG. Prezradíme vám, aké ďalšie výhody očakávať a podľa akých parametrov vyberať.
Sušte moderne a bez žehlenia
So sušičkou máte svoju obľúbenú bielizeň k dispozícii už za menej ako dve hodiny. Ak sušíte na balkóne, zabudnite na príjemnú vôňu, ktorú ste sa pridaním aviváže snažili docieliť. Oblečenie máte síce čisté, no neraz z neho cítite doslova „pach mesta“. Moderne usušená bielizeň je v porovnaní s tou „balkónovou“ výrazne jemnejšia a mäkšia, a preto nie je potrebné pridávať do prania aviváž. A ak vás predstava žehlenia obrovskej kopy bielizne desí, so sušičkou sa tejto povinnosti úplne zbavíte. Pri sušení v sušičke sa do oblečenia nedostanú žiadne mikročastice, čo si pochvaľujú najmä alergici.
Aká je jej spotreba energie a hlučnosť ?
Výrobcovia ponúkajú nové moderné sušičky vybavené tepelným čerpadlom, ktoré sú vysokoúsporné a sú zaradené do najúspornejších A++ energetických tried. „Aby bola spotreba energie čo najnižšia, odstreďujte bielizeň vždy na maxime v danom programe prania. Sušička meria zvyškovú vlhkosť, a pokiaľ je v bielizni vysoká, napr. ak odstredenie bavlny bolo iba pri 800 otáčkach, sušenie bude trvať dlhšie s vyššou spotrebou energie ako pri rovnakej bielizni odstredenej pri 1400 otáčkach,“ vysvetľuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií. Hlučnosť sušičky je mierne vyššia ako hlučnosť práčky pri praní, ale nižšia ako pri odstreďovaní.
Akú si vybrať?
Pred samotnou kúpou sušičky si dobre rozmyslite, koľko máte priestoru, kam ju umiestnite, ako často ju budete používať a aké množstvo bielizne budete v jednom cykle sušiť. Štvorčlennej rodine bežne vystačí sušička s 3,5-kilovým obsahom. Môžete zvážiť aj tieto varianty:
Odvetrávacia sušička je vhodná, ak máte rodinný dom a môžete zabezpečiť dostatočné odvetranie miestnosti. Tá totiž dvádza horúcu paru ventilačnou trubicou do vonkajšieho prostredia. Vyberte pre ňu miesto, kde nebudete bojovať s nadmernou vlhkosťou.
Kondenzačná sušička je ideálna do kúpeľne bez okien. Tento typ sušičky kondenzuje vodu na paru. Para, ktorá sa pri sušení naspäť kondenzuje na vodu, sa neodvádza von, ale ukladá sa do zásobníkov.
Sušičku s tepelným čerpadlom oceníte, ak periete a sušíte bielizeň často, a tak v porovnaní s kondenzačnou sušičkou môžete ušetriť až polovicu energie.
Kombinácia práčky so sušičkou je riešením len pre stiesnené priestory. Sušička má bubon navrhnutý pre pranie bielizne a nepostačuje svojou kapacitou na sušenie, preto sa sušenie musí robiť v dvoch dávkach. Nádrž práčky je kovová a má dvojitý plášť, do ktorého je počas sušenia napúšťaná studená voda, aby nádrž ochladila a para sa tak kondenzovala. Celková spotreba vody pre vypranie 1 náplne bavlny (cca 6 kg) + 2 sušenia (2 x 3 kg) sa tak zvýši na 130 – 150 litrov.
Kam s ňou?
„Neumiestňujte ju v menších uzavretých miestnostiach bez vetrania. Sušička by sa prehrievala, čas sušenia by sa predĺžil alebo bielizeň by sa nemusela vysušiť. Umiestniť ju môžete v skrini s posuvnými dverami, ktoré sú počas sušenia otvorené a k sušičke môže voľne prúdiť vzduch,“ hovorí Matúš Zelený.
Ďalšou alternatívou býva umiestnenie sušičky medzi vstavané spotrebiče kuchynskej linky (rúra + varná doska). V takom prípade je potrebné dodržať podmienky inštalácie sušičky – odstup od steny by mal byť cca 5 cm, aby bol zabezpečený plynulý prísun vzduchu pre jej činnosť, a aby sa nekumulovalo teplo v jej blízkom okolí a nedochádzalo k prehrievaniu spotrebiča.
Sušička musí byť umiestnená v domácnosti, kde teplota okolia nepoklesne pod 10°C. Príliš nízka teplota má za následok zvýšenie spotreby energie potrebnej na ohrievanie vzduchu pre sušenie, zároveň spôsobuje vysokú kondenzáciu aj na stenách a vnútri spotrebiča, čo znižuje jeho životnosť a spôsobuje koróziu.