Ako efektívne používať ďalšie nastavenia klimatizácie, či už režim chladenia, odvlhčovanie alebo nočný režim sleep, vám vysvetlíme v druhej časti nášho článku – Používajte klimatizáciu správne.
Režim chladenia – úspora pri znížených otáčkach je nulová
Prídete domov z práce, v byte je viac ako 30° C a vy s tým chcete okamžite niečo urobiť. Preto zvolíte režim chladenie, ktorý je východiskovým režimom všetkých klimatizácií.
Ako režim chladenia funguje? Kompresor pracuje na plný výkon a ventilátor ide tiež naplno, kým ručne nenastavíte nižšie otáčky. Ak po ochladení zvolíte systém fix speed, kompresor vypne a vzduch pomocou ventilátora ďalej cirkuluje. V prípade inverteru dôjde k zníženiu výkonu a udržiavaniu nastavenej teploty.
Nízka teplota pri nízkych otáčkach je nesprávna kombinácia nastavení. Prečo? Úspora pri znížení otáčok je prakticky nulová, ventilátor v porovnaní s kompresorom sa na spotrebe elektriny podieľa minimálne. Navyše sa začne tvoriť veľa kondenzátu a studený vzduch je zle distribuovaný v priestore (pri jednotke je zima, na druhom konci miestnosti teplo). Klimatizácia pracuje neekonomicky a v miestnosti nie je príjemne.
V režime chladenia je dôležité, aby ventilátor vo vnútornej jednotke pracoval na maximálne otáčky, pretože jedine takto dochádza k optimálnemu odoberaniu tepla z klimatizovaného priestoru. Vzduch sa lepšie v priestore rozptýli, ale vznikne permanentný prievanom, ktorý nevyhovuje každému. Ak chcete znížiť spotrebu, prepnite do režimu dovlhčovania až keď dosiahnete požadovanú teplotu v miestnosti.
Optimálne odvlhčovanie – pozor na lacnú klimatizáciu
Pri systémoch inverter je v našom podnebí najpríjemnejšie prevádzkovým režimom odvlhčovanie. Inverter pracuje v režime odvlhčovania účinne a ekonomicky. Vonkajšia jednotka sa cyklicky zapína na plný výkon v intervaloch okolo 5 minút na dobu cca 2 minúty. Vnútorná jednotka pracuje na najnižšie otáčky a dochádza k namŕzaniu vzdušnej vlhkosti na výparníku vnútornej jednotky. Po chvíli sa ventilátor a vonkajšia jednotka vypnú, námraza roztopí a v kvapalnej forme odtečie do odpadu.
Pozor na najlacnejšie klimatizácie fix speed (splity aj mobilné klimatizácie), kde odvlhčovanie môže znamenať zníženie otáčok ventilátora vnútornej jednotky za súčasného trvalého chodu kompresora. Do miestnosti tak neustále prúdi studený vzduch a kompresor odoberá prúd nepretržite. Takto neúmerne rastú prevádzkové náklady. Pri systéme fix speed si preto radšej zistite ako režim odvlhčovania funguje.
Ekonomicky je pre režim odvlhčovania najvýhodnejšie, keď sa klimatizovaný priestor vôbec neohreje. Pri celodennom prevádzke je lepšie pustiť odvlhčovanie ráno a nechať ho bežať celý deň. Toto je riešenie, pri ktorom je úspora energie najväčšia (výnimku tvoria vyššie spomínané systémy s trvalým chodom kompresora).
Komfortný nočný režim sleep je vítaným bonusom
V nočnom režime každý systém zníži otáčky ventilátora vnútornej jednotky na minimum a upravuje teplotu. Tá časom pomaly rastie vzhľadom na pôvodne nastavenú hodnotu, aby nám v noci nebola zima.
Nárast teploty je sprevádzaný znižovaním energetickej náročnosti prevádzky. Pri väčšine klimatizácií sa dá v nočnom režime prevádzka časovať, tzn. že za chladnejších nocí môže byť klimatizácia v prevádzke kratšiu dobu, čím sa opäť znižujú náklady. V našich podmienkach je režim sleep skôr vítaným bonusom, keďže extrémne horúcich nocí je málo, a preto ho môžeme ho nahradiť režimom odvlhčovania.