Prezrite radiátory
Kým začne vykurovacia sezóna starostlivo prezrite radiátory a odhalené miesta s koróziou ošetrite. Vhodné je tiež utrieť prach a nečistoty. „Skontrolujte aj funkčnosť ventilov, a ak sa javia akékoľvek chyby, čím skôr informujte správcu. Ak sa o kúrenie staráte sami, mali by ste ventil vymeniť,“ radí Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií. Býva zvykom, že potrubia sú často zanesené vodným kameňom, čo má za následok zlý prestup tepla do miestností a to brzdí pohyb vody v systéme. Vodný kameň by sa mal odstraňovať raz za 5 až 10 rokov. Rovnako dôležité je, aby počas celého leta a najmä v tomto období zostali termostatické hlavice na maxime. Dôvodom je správny nábeh vykurovacej sústavy v bytovom dome.
Dôležité je odvzdušnenie, ale aj správne umiestnenie
Keď sa citeľne ochladí niekoľko dní po sebe a vykurovacia sezóna sa začne, radiátory odvzdušnite. Ideálne je, keď sa celý bytový dom odvzdušní naraz otvorením termoregulačných ventilov. Zároveň preverte, či sú otvorené „stúpačky“, keďže to je jedna z častých príčin studených radiátorov aj počas chladných dní a v bytovke sa z nevysvetliteľných príčin stále nekúri. Problémom môže byť aj nehospodárne umiestnenie vykurovacích systémov pod oknami izieb. V severne orientovaných bytoch radiátory nestačia pokryť celú spotrebu tepla a v južných bytoch sa zase prekuruje.
Kvalitná izolácia a okná
Veľmi dôležitá je aj kvalitná izolácia stien, pretože práve obvodovou stenou môže unikať až 35% tepla. Na Slovensku mnohé bytové domy vznikli tzv. plánovanou výstavbou a izoláciu vôbec nemajú. Isté zmeny nastali v poslednom období, kedy sa niektoré družstvá a spoločenstvá bytov rozhodli riešiť situáciu zatepľovaním fasád. Ak váš dom alebo bytovka izoláciu nemá. Je vhodné použiť aspoň izoláciu v miestnosti za radiátorom. Vďaka tomu nebudete vykurovať studené steny a viac tepla sa dostane do miestnosti.
Aj toto si vyžaduje vašu pozornosť !
Vykurovacia sezóna preverí celú stavbu. Nekvalitná strecha môže mať za následok straty na teple až vo výške 20%. Dôležité sú aj kvalitne izolované rozvody potrubí na teplú vodu, keďže v panelákoch sú mnoho krát už v nevyhovujúcom stave. V neposlednom rade sú pre šetrenie na vykurovaní dôležité aj kvalitné okná a dvere s dokonalým tesnením. Práve oknami môže unikať až 40% tepla. V prípade, že ich ešte nemáte vymenené, snažte sa aspoň zaizolovať viditeľné medzery a škáry.
Nezabúdajte na suterén
Nie nadarmo sa obyvatelia bytov na prízemí sťažujú na chladné miestnosti, ktoré majú aj pri nepretržitom kúrení. Nevykurované a nezaizolované suterénne priestory môžu mať za následok až 5% straty tepla. To znamená, že aj keď kúrite na prízemí kúrite rovnako ako ostatné byty na vyšších poschodiach, teplota vo vašom byte je nižšia.
Aká teplota má byť v kuchyni, spálni a v kúpeľni?
Všetky vykurované miestnosti musia dosahovať predpísané výsledné teploty s maximálnou možnou odchýlkou ±3 ˚C. Obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne a detské izby by mali mať výslednú teplotu vo výške 21˚C. Výsledná teplota v kuchyni by mala dosahovať 20 ˚C, v kúpeľniach 24 ˚C a vo WC 20 ˚C. O niečo nižšie teploty majú mať vykurované miestnosti ako predsiene a chodby a to 15 ˚C a vykurované schodištia 10 ˚ C.