Bežní spotrebitelia často považujú tepelné čerpadlo za nejakú vymoženosť, ktorá má zmysel len pre väčšie budovy či milionárske vily. Pravdou však je, že aj vďaka dostupným dotáciám a správne navrhnutému projektu môže byť výhodné aj v menších rodinných domoch. Príkladom môže byť realizácia partnera Krotiteľov energií, spoločnosti Tatra Clima z rodinného domu s 84 m2 obytnej plochy.
Keď sa bavíme o kúrení, najčastejšou odpoveďou na Slovensku je kúrenie zemným plynom. Na rozdiel napríklad od Poľska, kde má prístup k plynu len okolo 65 % obcí, na Slovensku ho má až 94 % obyvateľov. Sú však situácie, najmä v novej výstavbe, kedy buď plyn dostupný nie je alebo je jeho zavedenie nerentabilné. Tak tomu je aj v prípade rodinného domu z okolia Popradu, kde sa zavedenie plynovej prípojky odhaduje na 6 000 eur. Takýto náklad by celé kúrenie pre inak menší dom o rozlohe 84 m2 predražil natoľko, že by sa kúrenie plynom stalo nerentabilným.
Aké sú možnosti, keď vypadne plyn?
Dostupnou alternatívou je vykurovanie pomocou elektrokotla, jeho prevádzkové náklady sú však relatívne vysoké. Po zhodnotení niekoľkých scenárov sa odborníci zo spoločnosti Tatra Clima rozhodli majiteľovi rodinného domu ponúknuť aj možnosť tepelného čerpadla spolufinancovaného zo štátneho projektu Zelená domácnostiam.
Porovnanie nákladov na tepelné čerpadlo a elektrokotol
Pre porovnanie bola zvolená predpokladaná doba životnosti, ktorú udávajú výrobcovia, a to 15 rokov a sadzba za elektrickú energiu na úrovni 0,14 €/kWh. Po zarátaní dotácie na tepelné čerpadlo sa rozdiel nákladov prevážil v prospech tepelného čerpadla, ktoré počas životnosti zariadenia vychádza lacnejšie až o 11 625 eur. Rozdiel vstupných investičných nákladov sa tak vyrovná už v priebehu 5 až 7 rokoch prevádzky. Samozrejme, všetky údaje sú závislé od reálnej spotreby, návykov a prístupu členov domácnosti.
Menovitá ročná spotreba pre tepelné čerpadlo, ktorá bola použitá pre výpočet, je 2 620 kWh/rok a pre elektrokotol je 7 939 kWh/rok.
Finálne riešenie vykurovania rodinného domu je tak zabezpečené pomocou podlahového vykurovania z plastového potrubia vedeného v betónovo-cementovej podlahe s reguláciou prietoku. O výrobu tepla sa stará tepelné čerpadlo LG Therma V split (vzduch/voda) s menovitým vykurovacím výkonom: 5,5kW v prevedení split s externou teplou úžitkovou vodou. Jej príprava je zabezpečená pomocou externého 200 l zásobníka s pomocnou elektrickou špirálou.
Ako si správne vybrať zdroj tepla
Výber vhodného zdroja tepla pre rodinný dom nie je úplne jednoduchý. Nestačí totiž jednoduché porovnanie spotreby jednotlivých zariadení. Do výpočtu vstupujú ďalšie komplikovanejšie faktory, napríklad v prípade vykurovania hrúbka stien, zateplenie, plastové okná a podobne, z ktorých je možné zistiť tepelné straty daného objektu. V prípade tejto realizácie vychádzali odborníci z Tatra Climy najmä z výpočtu tepelných strát daných projektantom špecializovaným na ústredné kúrenie. Tie vyšli na úrovni 4,2 kW. Poddimenzovanie, ale aj predimenzovanie zariadenia má negatívny vplyv na životnosť, rovnako aj na vstupné či prevádzkové náklady. Aj preto odporúčajú obrátiť sa ohľadom riešenia vetrania, kúrenia či chladenia na odborníkov a predísť tak zbytočným chybám a problémom, ktoré v konečnom dôsledku môžu vyjsť poriadne draho.
Realizácia: |
|
Riešenie: |
|