Ak uvažujete nad tým, aký doplnkový zdroj tepla by ste mohli doma využiť, porozmýšľajte nad solárnym systémom. Je z alternatívnych zdrojov cenovo najdostupnejší a vyžaduje si najjednoduchšie úpravy a opatrenia. Aby fungoval bezproblémovo, mali by ste sa držať niekoľkých osvedčených rád. Poradíme vám, akých.
Na ohrev vody či na vykurovanie
Mnohí užívatelia si pod výrazom „solárny systém“ predstavia slnečný kolektor, to je však len časť sústavy. Kolektor, ktorý zachytáva slnečné lúče, musí získané teplo odviesť do výmenníka a odovzdať ho ohrievanej vode alebo vykurovaciemu systému. Pri kombinácii soláru s kotlom je obzvlášť dôležitá ich kompatibilita, ani ten najkvalitnejší kolektor vám nebude slúžiť, ak nebude správne zapojený do zostavy. Správne navrhnuté solárne systémy dokážu ušetriť až 60 % nákladov na ohrev vody, čím sa dá počas roka celkovo usporiť až 20 % energie. Optimálny počet slnečných kolektorov závisí na individuálnych podmienkach budovy i možnostiach majiteľa, uspokojivé výsledky sa však dosahujú pri ploche kolektora 1 m2 na jedného obyvateľa domu. Ak chcete pomocou slnka aj vykurovať, plocha solárnych kolektorov musí byť zvýšená 2- až 3-násobne. Solár dokáže pokryť 15 až 30 % ročnej spotreby zatepleného domu, vyžaduje si však aj vyššiu investíciu. V takomto prípade plocha solárnych kolektorov obvykle predstavuje 15 – 25 % vykurovanej plochy. Táto investícia do zvýšeného počtu kolektorov je však efektívna len vtedy, ak sa letný prebytok solárneho tepla využije na ohrev vody vo vonkajšom bazéne.
Nový alebo zrekonštruovaný
Ideálne je zamyslieť sa nad inštaláciou solárnych kolektorov už pri výstavbe domu či výbere pozemku a zvážiť jeho orientáciu na svetové strany i sklon strechy. Solárny ohrievač vody sa dá pripojiť aj k existujúcemu plynovému kotlu, nutnou podmienkou je však bivalentný ohrievač a tiež vyriešenie vedenia rozvodov k solárnemu kolektoru na streche. Ak nie je možné inštalovať celý solárny systém hneď pri stavbe domu, je veľmi rozumné zabudovať do domu aspoň potrubia solárneho okruhu a bivalentný ohrievač vody.
Na veľkosti záleží
Pre optimálne fungovanie solárneho systému potrebujeme zodpovedajúcu plochu slnečných kolektorov a správny solárny zásobník. U systémov len na ohrev vody rozhoduje spotreba teplej vody, teda počet osôb v domácnosti. Štvorčlenná rodina môže počítať s dvomi solárnymi kolektormi s plochou približne 4 m2 a zásobníkom s objemom približne 300 l. Každý solárny zásobník má zabezpečený dohrev vody z iného zdroja, býva ním plynový alebo elektrický kotol, kotol na pevné palivo alebo krbová vložka. V týchto sústavách sa používajú zásobníky, ktoré majú dva tepelné výmenníky, jeden pre solár, druhý pre hlavný zdroj, nazývajú sa „bivalentné“. Pri inštaláciách v starších domoch je potrebné vyriešiť, kde zásobník umiestniť tak, aby bola jeho poloha vhodná pre napojenie na všetky rozvody. Takáto inštalácia je obyčajne náročnejšia na stavebné úpravy.
Sklon a orientácia
Solárny systém sa dá využiť v každom rodinnom či bytovom dome, pre správnu prevádzku je však potrebné vyriešiť optimálne umiestnenie solárnych kolektorov na streche alebo fasáde a solárneho boilera v technickej miestnosti budovy. Ideálne je zamyslieť sa nad inštaláciou solárnych kolektorov už pri výstavbe domu či výbere pozemku a zvážiť jeho orientáciu na svetové strany i sklon strechy. Dôležité je, aby boli solárne kolektory správne nasmerované tak, aby na ne dopadalo čo najväčšie množstvo slnečných lúčov. Najviac tepla získajú pri orientácii na juh a nastavení sklonu približne na 30 °. Ak ich umiestňujeme na plochú strechu alebo fasádu, dodáva sa nosná konštrukcia, ktorá tento sklon bude zabezpečovať.
Plochý či vákuový
Podľa využitia vo vykurovacom systéme si môžeme vybrať medzi plochými a účinnejšími trubicovými, čiže vákuovými kolektormi. Vákuové kolektory efektívnejšie prijímajú teplo aj pri slabších slnečných podmienkach, ale nie sú vhodné pre beztlakové systémy. Rozhodne sú však vhodné pri podpore vykurovania, kedy je možné na strechu umiestniť viac kolektorov a získavať tak teplo aj pri nižších intenzitách slnečného svitu. Na ohrev teplej vody sú vhodné ploché kolektory, ktoré majú aj nižšiu cenu. Pri zvažovaní použitia plochých alebo vákuových kolektorov treba zohľadniť aj zemepisnú polohu domu. Ak totiž vákuový kolektor v horských oblastiach zapadne v zime väčšou vrstvou snehu, nedokáže sa tejto bariéry pre slnečné lúče zbaviť počas dlhšieho obdobia. Vákuový kolektor je totiž tak dobre tepelne izolovaný, že nevyžaruje žiadne teplo, ktoré by sneh rozpustilo a uvoľnilo. Tento problém nehrozí u plochých kolektorov, ktoré sa vďaka rovnému povrchu a zohriatiu už pri malom ožiarení slnečnými lúčmi ľahko očistia skĺznutím snehu.
Ušetriť môžu aj paneláky
Hoci je zabezpečovanie a schvaľovanie investičnej akcie v bytových domoch zložité, práve tu sa dá získavanie tepla solárnym systémom najúčinejšie využiť. Ploché strechy bytoviek sú ideálne z hľadiska montáže aj údržby solárnych kolektorov. Spotreba teplej vody tu má rovnomerný priebeh počas celého leta na rozdiel od rodinných domov, kde dvojtýždňová dovolenka znamená citeľné nevyužitie vyrobeného tepla. V bytových domoch je v trvalej prevádzke cirkulácia teplej vody, straty tepla v cirkulačnej sieti solárny systém veľmi výhodne pokrýva. Preto sú dosahované úspory energie, hlavne pri zateplených bytovkách s vymenenými oknami, veľmi výrazné. Reálne výsledky z realizovaných inštalácií svedčia o úsporách viac ako 50 %.
Výhodné sety
Mnohí výrobcovia sa prispôsobili trendu a ponúkajú zákazníkom balíčky zostavené z produktov na bivalentné vykurovanie podľa bežnej spotreby daného počtu osôb v domácnosti. Solárne kotlové zostavy, ktoré obsahujú všetko potrebné príslušenstvo, šetria miesto a vďaka dizajnovému kompaktnému vzhľadu sa dajú umiestniť nielen do servisných miestností domu. Takáto zostava obsahuje kondenzačný plynový kotol, solárny ohrievač vody, slnečné kolektory a prepájacie súpravy. Výhodné ponuky sú určite ovplyvnené aj skutočnosťou, že mnoho značiek vykurovacej techniky na našom trhu má svoj domovský prístav v Nemecku, kde sú už niekoľko rokov takéto zostavy bežné.
Orientačné ceny solárnych zostáv
Typ zostavy podľa výkonu | Orientačná cena v eurách |
Solárna zostava s výkonom do 15 kW | 3900 – 4300 |
Solárna zostava s výkonom do 20 kW | 4400 – 4600 |