Prvý správny krok k ekonomickému, ekologickému a komfortnému vykurovaniu vedie cez plynový kondenzačný kotol. Jedným z kľúčových prvkov jeho efektívnej prevádzky je však jeho správne nastavenie a vyladenie jeho regulačných schopností tak, aby poskytoval požadovaný tepelný komfort pri minimálnej spotrebe zemného plynu. To všetko pri čo najpríjemnejšom užívateľskom ovládaní. Dnes sa teda pozrieme na reguláciu – ovládanie plynového kondenzačného kotla.
Prirodzene, dnes už nehovoríme len o ovládaní kotla samotného. Plynový kondenzačný kotol dnes spolupracuje s celým radom zariadení, ktoré mu dokážu poskytnúť spätnú väzbu v podobe informácií o teplote, prípadne mu napomáhajú želanú teplotu udržiavať. Hovoríme teda o termostatoch a termostatických hlaviciach radiátorov, snímačov vonkajšej teploty, regulácii výkonu obehové čerpadla a ďalších. Regulácia plynového kotla sa v zásade delí na dva varianty, ktoré dnešný moderný plynový kondenzačný kotol kombinuje, aby dosiahol najlepšie možné výsledky.
Kvantitatívna regulácia
Klasickým predstaviteľom a „veliteľom“ vykurovacieho systému je priestorový termostat. Najbežnejším typom je izbový termostat umožňujúci nastavenie týždenného režimu podľa potrieb domácnosti. Disponuje rôznymi módmi pre prípady neprítomnosti, denný aj nočný režim, takže si relatívne jednoducho dokážete naprogramovať aj požadované teploty miestností v určitú dennú dobu.
Správne naprogramovaný termostat zabezpečí, aby kotol spínal v správnych časových intervaloch a zabraňuje tak zbytočnému cyklovaniu kotla (teda častému opakovanému zapínaniu a vypínaniu, ktoré zvyšuje spotrebu plynu, opotrebenie súčastí kotla a znižuje efektivitu vykurovania).
Kvalitatívna regulácia
Ďalším dôležitým prvkom vykurovacieho systému je snímač vonkajšej teploty. Poskytuje kotlu informácie o podmienkach mimo obytného priestoru, aby svoj výkon prispôsobil jeho tepelným stratám vzhľadom na vonkajšie podmienky. Hovoríme o ekvitermickej regulácii, teda o matematickom vypočítaní potrebnej teploty vykurovacej vody vzhľadom na počasie a teplotu, ktorú chcete vnútri udržiavať. Aj tieto dáta dokážu dnešné výkonné termostaty zohľadniť a prispôsobiť im prevádzku vášho plynového kotla.
V dobe inteligentných domov a domácností je čoraz väčší dôraz kladený na užívateľský komfort. Už dnes väčšina výrobcov ponúka možnosť ovládania celého vykurovania vášho domova na diaľku, prostredníctvom smartfónu alebo tabletu. Dokážete skontrolovať skutočnú teplotu v priestore, zvýšiť ju alebo znížiť, plynový kondenzačný kotol zapnúť aj vypnúť. V zásade potrebujete iba wi-fi prístup na internet a príslušnú mobilnú aplikáciu výrobcu.
Ďalšou modernou vlastnosťou, ktorá sa stane samozrejmosťou, je samostatné sledovanie predpovede počasia kotlom, ktorý tak dokáže v optimálnom čase vyregulovať svoj výkon tak, aby tepelný komfort užívateľov zostal nezmenený a spotreba zemného plynu bola maximálne ekonomická.
Hudbou blízkej budúcnosti je tiež diaľková diagnostika v prípade poruchy. Servisný technik by tak dokázal vopred zistiť problém a na miesto opravy sa dostaviť s príslušnými náhradnými dielmi aj znalosťou rozsahu opravy. Významne by sa tak ušetrili náklady na jeho výjazd, čas, ktorý by diagnostikou strávil i čas, ktorý by trvalo dodanie potrebného náhradného dielu.
Vedeli ste, že štatisticky až 75 % termostatov je naprogramovaných nesprávne a 25 % dokonca vôbec? Našim odporúčaním teda definitívne je, aby ste váš plynový kondenzačný kotol nielen odborne nainštalovali. Dajte si záležať na nastavení, vyladení a naprogramovaní vášho vykurovacieho systému odborníkom tak, aby zohľadňoval vaše individuálne požiadavky, bral do úvahy tepelno-izolačné vlastnosti vášho príbytku a správne komunikoval so svojimi perifériami. Odmenou vám bude pohodlie i úspory z hospodárnej prevádzky, ktorú váš plynový kondenzačný kotol dokáže zabezpečiť.