V Severnom mori má vzniknúť sústava tisícov veterných turbín a solárnych panelov, ktoré by boli schopné dodávať energiu až 80 miliónom Európanov. Centrom tohto energetického kolosu sa má stať umelo vytvorený ostrov s vlastným prístavom a pristávacou dráhou.
Projekt s výkonom 50 jadrových elektrární Temelín
Umelý ostrov obklopený turbínami a panelmi by sa mal v budúcnosti objaviť v piesočnom nánose Dogger Bank. Ten sa nachádza v Severnom mori, asi 100 kilometrov od východného pobrežia Anglicka. More je tu hlboké len 16 až 36 metrov. To je približne o 20 metrov menej ako v iných častiach.
Cieľom projektu, na ktorom sa podieľajú Holanďania, Dáni a Nemci, je vybudovať v Severnom mori gigantickú sieť veterných elektrární, ktoré dosiahnu porovnateľný výkon ako 50 jadrových elektrární Temelín. Celá sústava dosiahne za ideálnych podmienok výkon 70 000 až 100 000 MW. Pre porovnanie, česká jadrová elektráreň Temelín dosahuje 2 133 MW.
Tak by sa dala zaistiť energetická sebestačnosť až pre 80 miliónov Európanov. Energiu vyrobenú na ostrove a v jeho okolí potom budú do Európy dopravovať podmorské káble. Okrem Veľkej Británie odtiaľ elektrina poputuje napríklad do Nemecka, Dánska, Holandska alebo Belgicka.
Dohoda podpísaná
Podľa autorov projektu by sa veterné turbíny a solárne panely mohli vhodne doplňovať. Počas dlhých letných dní by sa mohol naplno využiť potenciál panelov, v zime, keď vraj viac fúka, by sa pre zmenu naplno roztočili turbíny. Energetická sebestačnosť by tak bola zachovaná počas celého roka.
Ambiciózny projekt chce spoločne uskutočniť dvojica, respektíve trojica štátnych firiem, ktoré nielen vo svojich domovinách prevádzkujú prenosové sústavy: dánska Energinet.dk, holandská TenneT TSO B.V. a jej sestra TenneT TSO GmbH, pôsobiaca v Nemecku.
Spoločnú dohodu mali podpísať 23. marca 2017 v Bruseli, za prítomnosti Maroša Šefčoviča, ktorý v Európskej komisii zodpovedá za energetickú úniu. Projekt by totiž po dokončení (plánovanom niekedy medzi rokmi 2030 – 2050) mohol EÚ uľahčiť jej boj s oxidom uhličitým.
„Tento projekt môže výrazne prispieť k tomu, aby bol zdroj energie pre severozápadnú Európu úplne obnoviteľný,“ uviedol Mel Kroon, výkonný riaditeľ spoločnosti TenneT.
„Pobrežný vietor v posledných rokoch dokazuje, že je stále konkurencieschopnejším zdrojom energie. Musíme sa zamerať na ďalšie zlacňovanie prenosu a distribúcie elektriny,“ dodáva Peder Ostermark Andreasen, riaditeľ spoločnosti Energinet.dk.
Zdroj: SolarniNovinky.cz
Foto: Energinet.dk