Dotácie od štátu sú na Slovensku vnímané pomerne skepticky a sú spájané s vysokým úsilím a obrovskou byrokraciou s neznámym výsledkom. Preštudovali sme si teda podmienky získania dotácie na zateplenie za vás a skúsime celý proces sprehľadniť a zjednodušiť. Všetky informácie sú zverejnené na www.zatepluj.sk .
V kroku jedna je potrebné zistiť, či vaša nehnuteľnosť spĺňa podmienky pre získanie dotácie. A to : dom sa musí nachádzať na Slovensku. Jeho rozloha podlahovej plochy nesmie byť viac ako 150m2 pri jednopodlažnom a viac ako 300m2 pri dvojpodlažnom dome. Musí mať viac ako 10 rokov a musí byť určený výlučne na bývanie. Ďalej musíte byť jeho vlastníkom a žiadať ako fyzická osoba (prípadní spoluvlastníci vám musia dať písomný súhlas). Poslednou podmienkou je, že na tento dom nesmel byť v minulosti čerpaný žiaden iný príspevok na zateplenie z iného programu.
Ak teda spĺňate tieto požiadavky môžete žiadať o príspevok. Ide o príspevok 40% z celkových oprávnených nákladov a to do maximálnej výšky 8 800€ (do oprávnených nákladov sa počíta aj sadzba DPH). Celkovo je však v tomto príspevku zahrnuté viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Príspevok je určený „na zateplenie“ ale tým sa nemyslí len zateplenie stien. Príspevok môžete získať aj na výmenu okien a dverí, zateplenie strechy a po novom aj na výmenu zdroja tepla (čiže kotla). Príspevok môžete získať aj na čiastkové realizácie (napríklad len na výmenu okien), ale v takom prípade musíte zdokladovať, že všetky ostatné konštrukcie domu spĺňajú technickú normu.
Ako vlastne začať?
Najrozumnejšie je obrátiť sa na projektanta. Budete potrebovať vypracovať projekt zateplenia rodinného domu. Zároveň budete potrebovať vypracovať projektové energetické hodnotenie. Aj s tým vám pomôže projektant alebo špecialista na energetickú hospodárnosť budov. Dotáciu získate ak vaša nehnuteľnosť splní tepelnoizolačné a hygienické normy. Následne si necháte spracovať podľa projektu cenovú ponuku a rozpočet dodávok a prác spoločnosťou, ktorú si vy vyberiete na realizáciu prác. (Informácie ako si vyberať spoločnosť nájdete nižšie v článku). Následne požiadate o príspevok. Žiadať môžete pred začatím realizácie, alebo aj po jej dokončení. Ak žiadate pred realizáciou budete mať od schválenia čas 12 mesiacov na samotnú realizáciu. Celkom prehľadný zoznam príloh, ktoré je potrebné v oboch prípadoch odovzdať nájdete tiež na stránke. (TU-https://www.zatepluj.sk/podpora-zateplovania/ako-poziadat-o-prispevok )
Termíny
O príspevok môžete požiadať od 1.4.2018 do 31.8.2018 alebo do naplnenia limitu 500 žiadostí. Dokonca môžete požiadať o vyplatenie príspevku na práce vykonané už pred 3 rokmi. Napríklad. Ak ste v roku 2016 vymenili v dome okná a dnes sa chystáte zatepliť fasádu, môžete do žiadosti zahrnúť aj náklady za výmenu okien. V tomto prípade však práce nesmú byť staršie ako 1.1.2015.
Montážna firma
Kým zateplenie fasády vám musí realizovať firma s licenciou (ich zoznam nájdete tu: https://www.zatepluj.sk/podpora-zateplovania/licencovane-spolocnosti ), výmenu okien a dverí do konca roka 2018 môžete zveriť vami vybranej spoločnosti. Od 1.1.2019 budete rovnako musieť vyberať len licencovanú spoločnosť. Zateplenie strešného plášťa, prípadne výmenu zdroja vykurovania nateraz nemusíte riešiť s licencovanou spoločnosťou. Ak zateplenie strešného plášťa priamo súvisí aj s výmenou strešnej krytiny, je možné si do oprávnených nákladov započítať aj túto.
Výška príspevku
Výška príspevku je spomínaných 40% z oprávnených nákladov a to maximálne 8 000€. Na stránke zatepluj.sk je uvedená tabuľka kde je prehľadne uvedená výška príspevku pre jednotlivé konštrukcie za m2. Príspevok na zateplenie rodinného domu možno zvýšiť o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, za vypracovanie žiadosti o príspevok na zateplenie a za vypracovanie energetického certifikátu, najviac o sumu 800,- eur.
„Oprávnenými nákladmi na zateplenie rodinného domu sú náklady za zhotovenie zateplenia rodinného domu. Možno do nich započítať aj náklady za vyregulovanie vykurovacieho systému, náklady na súvisiace stavebné úpravy pozostávajúce najmä z obnovy vstupov, bleskozvodu a vystupujúcich častí stavby, ako sú napríklad lodžia a balkón, ako aj náklady za výmenu zdroja tepla. Tieto sa započítajú iba v prípade, ak neboli náklady na výmenu zdroja tepla uplatnené v rámci iných podporných programov z verejných prostriedkov alebo z prostriedkov EÚ. Oprávnenými nákladmi sa rozumejú náklady vrátane dane z pridanej hodnoty.“
Príspevok bude vyplatený po zrealizovaní a uhradení realizačnej spoločnosti a teda vypláca sa žiadateľovi spätne.