Na začiatku roka stála megawatthodina elektriny len 25 eur. Hneď na to však začali trhové ceny rásť a v novembri sa cena vyšplhala až na 36 eur. Cena tak za 11 mesiacov vzrástla o viac než 40 %. Elektrina je tak v súčasnosti najdrahšia za posledné dva roky.
Nižšia produkcia a rastúci dopyt
Dôvodom rastúcich cien je najmä nižšia produkcia elektriny v Európe. Vo Francúzsku odstavili až 20 z 58 aktívnych reaktorov, na jar sa pridalo aj Belgicko. Menej elektriny produkujú nemecké veterné, ako aj vodné elektrárne. “Len čo tu bude vysoký dopyt kombinovaný s relatívne nízkou dostupnosťou jadrového potenciálu Francúzska, ceny elektrickej energie budú rásť,” povedal už pred mesiacom analytik Niek den Hollander pre agentúru Bloomberg.
Neregulovaná cena pre firmy
Rastúce ceny elektriny najrýchlejšie pocítia firmy. Ak nemajú podpísané kontrakty na dodávku elektriny na dlhšie obdobie, alebo si nechali podpis novej zmluvy na jeseň, náklady im dramaticky vzrastú. “Menšie firmy tak môžu doplácať stovky eur, ale najviac táto situácia zasiahne veľké výrobné podniky. Automobilky, sklárne, hlinikárne si priplatia tisíce eur,” upozorňuje Matúš Zelený z Krotiteľov Energií.
Domácnosti už v budúcom roku
Kým zdražovanie elektrickej energie najskôr pocítia veľkoodberatelia, domácnosti si to uvedomia už v budúcom roku. “Ak sa situácia na trhoch s elektrinou na začiatku roka 2017 nezmení, dodávatelia začnú postupne zvyšovať aj ceny pre domácnosti, ak to regulačný úrad schváli“ upozorňuje Matúš Zelený. Výhodou domácností však je, že maximálna cena za elektrinu je regulovaná. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ju však môže na konci tohto roka prehodnotiť.
Rastie aj cena uhlia, plynu a ropy
Ceny energetických surovín sú vzájomne previazané. Ceny uhlia v dôsledku výpadku jadrových elektrární vzrástli od začiatku roka až na dvojnásobok a súčasnosti sa pohybujú na dvojročných maximách. Podľa novej prognózy Svetovej banky sa v budúcom roku treba pripraviť aj na rast cien energetických surovín. Obmedzenie ťažby štátmi OPEC-u vytlačí cenu ropy v roku 2017 podľa prognózy na 55 dolárov za barel. Ceny kľúčových fosílnych palív by mali porásť zhruba o 25 %.