V mieste môjho bydliska, na sídlisku, sa teplá voda dodáva do bytov iba v čase od 6. hodiny do 23. hodiny. Mimo tohto časového rozmedzia nám tečie vlažná až studená voda. Keďže v našej domácnosti potrebujeme teplú vodu aj v inom, než spomenutom časovom ohraničení, musel som hľadať alternatívne riešenia ohrevu teplej vody.
Prvé riešenie
Voľba padla na 60 litrový elektrický bojler, ktorý sme umiestnili v kuchyni nad linkou. Nové zapojenie mi umožňuje prepínať prívod teplej vody do domácnosti medzi centrálnym zásobovaním tepla CZT (mestská kotolňa) a vlastným zdrojom.
V roku 2015 sme ako zdroj teplej vody začali využívať výhradne elektrický bojler. Je to komfortný zdroj bez výpadkov. Ale komfort sa odrazil na zvýšenej spotrebe elektrickej energie. Ročná spotreba elektriny v štvorčlennej domácnosti vzrástla na 5 400 kWh.
Rady od odborníkov
Na základe porovnávania s inými štvorčlennými rodinami som zistil, že naša domácnosť vykazuje nadmernú spotrebu enegií, čo pochopiteľne musíme riešiť. Po konzultáciách s odborníkmi na znižovanie spotreby energií v domácnostiach sme upravili režim využívania obidvoch zdrojov teplej vody tak, aby to neovplyvnilo dostupnosť teplej vody počas celého dňa.
Naša domácnosť teraz opäť počas dňa využíva centrálneho dodávateľa (mestskú kotolňu) teplej vody a večer využíva elektrický bojler. Spínacimi hodinami na tomto zariadení sme nastavili napájanie bojlera len na večerný čas, čím sa zabraňuje neefektívnemu ohrievaniu vody počas dňa, kedy nie je jej odber.
Spokojnosť aj úspora
Týmito úspornými opatreniami sa podarilo znížiť spotrebu elektrickej energie domácnosti na 270 kWh / mesiac. Predpokladám, že tymto spôsobom dosiahneme ročnú spotrebu elektriny 3 200 kWh. Ročne teda naša domácnosť ušetrí 2 200 kWh, čo je približne 290 €.
Róbert, Spišská Nová Ves
Matúš Zelený z portálu Krotitelia Energií: “Keďže sme boli oslovení vo veci poradenstva či riešienia daného prípadu, ale za podmienky, že majiteľ nebude musieť dodatočne investovať, navrhlli sme čo najoptimálnejšie riešenie, ktoré neobmedzí štandard rodiny. Iste, sú aj iné riešenia, na druhej strane vyžadujú viac času a investície. Naša rada a odporúčanie pre Vás – pred zmenou alebo investovaním do “usporných opatrení” sa najskôr poraďe s odborníkmi a tak predídete nesprávnym investíciám, alebo nulovým účinkom dobre myslených opatrení ”.