Určite ste sa už stretli s pojmom inteligentná domácnosť. Veľká časť toho, čo súčasná technológia ponúka, je jednoduchá automatizácia. Prinášame vám prehľad toho, kam až súčasné smart technológie pre domácnosť siahajú a čo môžete vo svojej domácnosti používať aj vy.
Veľa zo smart technológií pre domácnosť zatiaľ len hľadá svoje využitie v reálnom živote. Často sa tak stávajú len čímsi, čo ukážete vašej návšteve, prípadne vám to pomôže dotvoriť atmosféru v byte, no nie sú príliš užitočné. Napríklad žiarovky, ktorých farbu a intenzitu svetla viete ovládať cez telefón, prípadne ich automatizovať podľa časového rozvrhu, sú zaujímavé, ale v bežnom živote sa bez nich určite zaobídete. Na trhu sú však už aj smart riešenia, ktoré vy aj vaša rodina určite oceníte, a to nielen kvôli vyššiemu pohodliu, ale aj nižším nákladom.
Zabezpečte si domácnosť a vyhnite sa neželaným prekvapeniam
Smart technológie na zabezpečenie vášho majetku sú v súčasnosti už veľmi dostupné. Poznáme napríklad inteligentné zámky, ktoré sa odomknú len ak ste v ich blízkosti. Podobne existujú aj zvončeky s wi-fi kamerou, ktoré vedia vaše dvere odomknúť pre návštevy. Pohybové senzory s kamerami nie sú nijakou novinkou. Na okná si môžete inštalovať tlakové senzory, ktoré spustia alarm ak sa okno rozbije, alebo s ním niekto nešetrne manipuluje.
Zaujímavým posunom na poli smart riešení sú určite senzory na vodu, kvalitu ovzdušia či požiaru. Tie vám pomôžu zabezpečiť domácnosť proti vytopeniu, prípadne proti požiaru. Pri senzoroch na vodu je dôležité správne umiestnenie pri spotrebičoch či potrubiach, kde očakávate, že by k úniku vody mohlo dôjsť. Senzor potom viete napojiť na svoj smart systém, ktorý vás na prípadný problém obratom upozorní. Existujú už aj smart ventily, ktoré vedia prívod vody zastaviť. Tých pre domácnosti je v súčasnosti len niekoľko a je dôležité sa uistiť, či sa budú vedieť napojiť na ostatné prístroje vo vašej domácnosti – napríklad spomínané senzory vytopenia.
Buďte smart a dýchajte čistý vzduch
Starší z nás možno ani neboli zvyknutí pravidelne vetrať, vzhľadom na to, že nezateplené budovy s pôvodnými oknami častokrát vetrali sami cez rôzne škáry a netesnosti. Pokiaľ sa v byte akurát nevarilo alebo niečo nezapáchalo, nebol dôvod aktívne vetrať. To všetko sa zmenilo s nástupom zatepľovania. Monitorovanie kvality ovzdušia v domácnostiach je moderným trendom. Vydýchaný či príliš vlhký vzduch sú problémy nejednej domácnosti.
Vysoký obsah CO2 vo vzduchu, ľudovo vydýchaný vzduch, môže viesť k podráždenosti, ospalosti a bolesti hlavy. Naopak, vysoká vlhkosť vzduchu môže zase, najmä počas zimy, viesť k plesniam a problémom s dýchacím ústrojenstvom. Smart systémy vás na nevyhovujúce prostredie vedia upozorniť. Pripomenú vám tak kedy je potrebné otvoriť okno a vpustiť dnu čerstvý vzduch. Vetrať by sa však malo najmä v zime nárazovo, s oknom dokorán avšak len na pár minút.
Ak máte zbytočných niekoľko sto eur, je pre vás dostupná alternatíva v podobe inštalácie rekuperačných systémov, ktoré vám vetrajú priebežne s nízkou tepelnou stratou. Pre náročných existujú aj smart rekuperačné systémy, ktoré sa vedia napojiť na vaše senzory a udržiavať v miestnosti také prostredie, ako si želáte. Tu sa však investícia pohybuje už v tisícoch eur. Alternatívou centrálnych rekuperačných systémov je lokálna rekuperácia zabudovaná v ráme okna. Tá sa samozrejme prejaví na cene okna, nemusíte však do steny montovať rúrku na odvetrávanie ako pri bežných rekuperačných jednotkách pre domácnosti.
Tepelná pohoda a nízke náklady vďaka inteligentnej domácnosti
Najefektívnejšie vám však smart riešenia vedia pomôcť pri kúrení, kde vám automatizácia dokáže vytvoriť nielen príjemné pohodlie, ale aj ušetriť veľkú časť nákladov. Ak nie ste doma, tak počas dňa míňate energie na vykurovanie priestoru, v ktorom nikto nie je. Až okolo 30%nákladov na vykurovanie môžete ušetriť tým, že počas dňa budete mať doma o niekoľko stupňov nižšiu teplotu ako keď tam ste. Dá sa to robiť aj manuálne, zaťahovaním a uvoľňovaním ventilov na radiátore, ale odnesie si to ten člen rodiny, ktorý príde domov ako prvý a musí vykúriť domácnosť pre všetkých ostatných. Smart systém vie znížiť teplotu po vašom odchode a zase ju začať zvyšovať, napríklad pol hodinu pred vaším návratom domov. Niektoré systémy možno ovládať aj cez appku, vďaka čomu viete zabezpečiť teplotný komfort aj keď prídete domov o niečo skôr. Jednoducho systému prikážete začať kúriť skôr.
Radiátory viete ovládať aj vďaka smart termostatickým hlaviciam. Tie majú integrované motorčeky, ktoré viete ovládať buď cez appku na vašom teléfone, alebo nastavením priamo na hlavici. Viete si nastaviť akú teplotu vám v miestnosti majú udržiavať, pri niektorých dokonca viete nastaviť aj časový režim – napríklad spomínaná nižšia teplota, keď v miestnosti nikto nie je.
Ak sa nebránite investíciám, viete do svojej smart siete zapojiť aj kotol. Dokonca existujú produkty, ktoré vedia zapojiť aj kotle na tuhé palivo. Kotol viete pripojiť na inteligentný termostat, ktorý vám bude ovládať teplotu v celom dome presne podľa vašich predstáv. Samotný termostat nie je vzhľadom na možnú úsporu príliš veľká investícia. Je však vhodné kombinovať ho s inteligentnými termostatickými hlavicami. Dosiahnete tak najlepšie úspory a presne takú teplotu akú chcete. V takomto nastavení viete ušetriť na energiách najviac. Počiatočná investícia je síce vyššia, rozhodne však nie je neopodstatnená, najmä ak žijete v regióne kde sa kúri väčšiu časť roka.