Slovenské domácnosti zaplatia za plyn, elektrinu a vodu v novom roku oveľa viac. Rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z uplynulého roku, budú znamenať nárast nákladov za energie v niektorých prípadoch až o 200 eur ročne.
Od januára si mnohé domácnosti za základné energie nečakane priplatia. Aj keď im vláda sľúbila stabilné ceny energií, dokonca proklamovala zníženie cien v roku 2017, skutočnosť je úplne iná. Po viacerých rozhodnutiach ÚRSO, sa zvyšujú paušálne poplatky nielen za plyn, ale aj za elektrinu. Úrad pritom už skôr schválil zavedenie nového poplatku za vodomery. Pre niektoré domácnosti to môže znamenať nárast nákladov na energie o desiatky až stovky eur. „Takýto prudký rast cien energií, môže spôsobiť výrazné zvýšenie počtu rodín žijúcich v energetickej chudobe,“ upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia Energií.
Ak napríklad vo svojom dome využívate plyn aj na kúrenie a máte tarifu D3, vzrastú vám ročné náklady o 162 eur. Od 1.augusta 2016 pritom domácnosti platia viac aj za vodu. V priemere o 18 € ročne za každý vodomer, ktorý vlastníte. Zdražovanie svojich fixných poplatkov potvrdili aj dodávatelia elektriny. “Ak spočítame len tieto potvrdené informácie o raste fixných poplatkov, domácnosti budú musieť zaplatiť ročne navyše takmer 200 eur,” vysvetľuje dopady Zelený.
Ako ďalej dodáva Zelený, na tieto kroky najviac doplatia ľudia, ktorí sa snažia s energiami šetriť. “Aj keď sa budú spotrebitelia snažiť znížiť svoju spotrebu na minimum, fixný poplatok pri plyne, elektrine a vode budú musieť zaplatiť tak či tak. Štát týmto rozhodnutím vlastne trestá tých, ktorých by mal naopak za ich správanie odmeňovať. Opäť žiaden krok, ktorý by mal motivovať ľudí k úspore a šetreniu. Slovensko sa pritom zaviazalo implementovať opatrenia na znižovanie spotreby,” dodáva M. Zelený.