Úžitková voda z vlastnej studne pomôže nielen pri zalievaní záhrady. Použiť ju môžete aj na vykurovanie tepelným čerpadlom, na splachovanie WC, na pranie, sprchovanie či na napúšťanie bazénu. Počiatočné náklady na jej vybudovanie sa potom rýchlo vrátia v podobe podstatne nižšieho účtu od vodární.
Studne majú zlaté dno
V domácnosti sa používa voda na viacero účelov, preto je pochopiteľné, že účty za ňu niekedy narastú do nemalých výšok. Vodárňam platíme za výrobu a dodávku pitnej vody, za jej distribúciu, odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou. A niekedy to nie sú malé sumy. Vodu totiž nielenže používame na pitie či varenie, ale aj na pranie, kúpanie či na splachovanie WC. Pokiaľ ste vlastníkom rodinného domu, máme pre vás tip, ako ušetriť. Pomôcť vám môže vlastná studňa. Aj keby ste vodu z nej využívali iba ako úžitkovú, priniesla by vám ekonomické i ekologické výhody.
Ako postupovať
Zákonné podmienky pre realizáciu studne určuje vodný zákon 364/2004 Z. z. , konkrétne § 21, § 26 a § 63. Vlastník rodinného domu podáva viaceré žiadosti: žiadosť o vyjadrenie k hydrogeologickému prieskumu, žiadosť o vyjadrenie k zámeru vodnej stavby, žiadosť o vydanie povolenia na uskutočnenie vodnej stavby a žiadosť na vydanie povolenia na odber podzemnej vody, neskôr aj návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Vybudovanie studne je stavba, majiteľ rodinného domu (fyzická osoba) získa potrebné povolenia od obecného úradu. Už pri vypracovaní projektu odborníkom by si mal premyslieť, či chce vodu zo studne využívať ako pitnú vodu alebo úžitkovú. V prípade pitnej vody je samozrejmosťou dať si urobiť podrobný rozbor vody akreditovaným laboratórium, väčšinou stojí okolo stovky eur a potom ho aspoň raz ročne opakovať. “Rozbor vody je dôležité spraviť ešte pred vybudovaním studne. Bolo by veľmi nákladné a riskantné tento krok vynechať,” upozorňuje Matúš Zelený z Krotiteľov energií.
Skontrolujte si kvalitu
Počas Svetového dňa vody, teda 22. marca, ponúka väčšina regionálnych úradov verejného zdravotníctva, niektoré vodárenské spoločnosti i ďalšie inštitúcie bezplatný rozbor vody, pravda, skôr základnú analýzu. Rozbor vody pomôže aj v prípade, ak majiteľ nehnuteľnosti bude vodu využívať ako úžitkovú. Jej zloženie napovie, či neobsahuje škodlivé baktérie alebo kvôli jej tvrdosti neprídeme o nejaký spotrebič, pre zvýšenú kyslosť nebude rozožierať a zanášať potrubia, WC, bojler. Majiteľ by rovnako mal počítať aj s nákladmi na jej prevádzku, údržbu, alebo samotnú dezinfekciu, či už prostredníctvom UV lampy alebo chemikáliami. Nie vždy je totiž bezchybná, najohrozenejšie sú miesta bez kanalizácie. Studňu sa odporúča čistiť aspoň raz za päť rokov, po záplavách alebo prívalových dažďoch. Voda môže byť znehodnotená aj napríklad prasknutým potrubím či spiatočným tlakom z chladiacich zariadení napojených na vodné potrubia.
Cena za hĺbenie studne
Samotná vlastná studňa má nespochybniteľné benefity. Investícia do nej sa vlastníkovi rýchlo vráti aj v prípade, ak vodu z nej bude využívať len ako úžitkovú. Teda najčastejšie na zalievanie trávnika alebo úžitkovej či okrasnej záhrady, na napustenie bazéna, na vykurovanie tepelným čerpadlom, na splachovanie WC, na pranie bielizne, prípadne na sprchovanie. Už pri projektovaní je však potrebné myslieť na zadné vrátka, a teda, aby sa v prípade potreby aj úžitková voda zo studne dala prepnúť na mestskú vodu. Cena za vyhĺbenie studne je závislá od viacerých faktorov, zohľadňuje sa napríklad jej hĺbka, spôsob hĺbenia (vŕtanie alebo kopanie), celkový rozpočet navýši aj inštalácia filtračných zariadení, prípadne čerpadla. Pri vŕtaných studniach s vnútorným priemerom struže 100 cm zaplatíte za vyhĺbenie metra približne 65 až 80 eur, hĺbka môže byť takisto rôzna, od 10 metrov až do 30 metrov. Zaplatíte i za struže, ponorné čerpadlo a ďalšie súčasti, môžete tak priplatiť ďalších 600 eur. Pri kopaných studniach sa cena za meter hĺbenia pohybuje na úrovni cca 150 až 200 eur. A koľko vody sa v studni nachádza? Odpoveď tiež nie je jednoznačná, pokiaľ je v studni metrový stĺpec vody, môže tam byť cca 750 litrov vody.
Koľko vody priemerne minieme?
- Na sprchovanie: Pretečie asi 20 litrov za minútu. Ak sa sprchujeme 5 minút, minieme cca 100 litrov vody.
- Na splachovanie WC: Odíde do kanalizácie asi 3 až 6 litrov vody na jedno spláchnutie.
- Pri umývaní riadov umývačkou: Minie sa približne 10 až 13 litrov vody na jeden umývací cyklus.
- Pri praní: Na jeden prací cyklus sa minie cca 50 litrov vody.