Technológia tepelných čerpadiel vlastne vôbec nie je novinkou. Rovnaký princíp totiž využívame denne. V každej domácnosti a vo väčšine kancelárií určite máte chladničku. Zariadenie, ktoré nám ochladzuje potraviny a ktoré, aj keď o tom niektorí nevedia, odovzdáva do prostredia aj teplo.
Obrátený systém chladničky
Nemyslím si, že sme sa niekedy zamýšľali, ako to vlastne funguje, ale napriek tomu je nevyhnutnou súčasťou nášho života. Tepelné čerpadlo je v podstate jedna veľká chladnička. Rozdiel je však v tom, že kým pri chladničke využívame chlad, ktorý produkuje a vznikajúce teplo je len odpadové, pri tepelnom čerpadle je to naopak. Teplo produkované týmto zariadením využívame a chlad, ktorý vzniká, vypúšťame do vonkajšieho prostredia.
Čo je vlastne podstatou tejto technológie?
Za celým „kúzlom“ stojí chladivo a jeho fyzikálne vlastnosti. Chladivo je totiž látka, ktorá sa pri určitej teplote a tlaku mení z plynnej formy na kvapalnú a naopak. Pri skvapalňovaní ako vedľajší produkt reakcie vzniká teplo a pri splyňovaní naopak vzniká chlad. Vo vnútornej jednotke tepelného čerpadla teda vznikajúce teplo používame na ohrev vody na kúrenie a chlad odvádzame do vonkajšej jednotky, kde ho vypúšťame do prostredia. Z prostredia si znova vezme určité teplo a vracia sa do vnútornej jednotky. Celý tento proces vyžaduje len úpravu tlaku a prečerpávanie chladiva.
A čo chladné oblasti?
Chladivo oproti vode má úplne inú teplotu odparovania a skvapalňovania. Takže sa dokáže odparovať aj pri nízkej teplote. Samozrejme platí, čím vyššia vonkajšia teplota, tým lepšie, ale ani nízke teploty nie sú pre tepelné čerpadlo problémom. Extrémne nízke teploty (-20 stupňov a menej) sú už naozaj príliš nízke, ale tepelné čerpadlo bude fungovať aj počas nich. Znižuje sa však jeho výkon o 20 – 30 % (v závislosti od typu čerpadla). Pri krátkodobom pôsobení takejto teploty to Vaša domácnosť určite nepocíti. Pokiaľ by takto nízka teplota pretrvávala v kuse niekoľko dní, mohli by ste pocítiť nižší výkon, čo však viete ľahko kompenzovať.
Čím čerpadlo šetrí náklady?
No v podstate tým, že teplo, ktoré produkuje je výsledkom fyzikálneho procesu. Nepotrebujeme teda na ohrev vody žiaden zdroj energie. Jediná energia, ktorá sa spotrebuváva je energia na prečerpávanie chladiva v obehu. Preto je toto zariadenie energeticky úsporné. Náklady na energie sa oproti iným druhom kúrenia znižujú až o 70 %. Zároveň sa s tepelným čerpadlom dostávate do nižšej elektrickej tarify a to na celú spotrebu domu. Výhodou je aj možnosť doplnenia napríklad solárnych alebo fotovoltaických panelov, vďaka ktorým sa Vaša domácnosť môže stať úplne nezávislou od dodávok elektrickej energie.
Návratnosť investície
V minulosti bolo tepelné čerpadlo asi ako všetko nové na trhu výrazne drahšie, ako ostatné riešenia. Dnes to už neplatí. Výška investície závisí od typu, značky a výkonu čerpadla, ale plošne môžeme povedať, že vstupné investície sú o cca 1 000 – 2 000 € vyššie, ako pri plynovom kotly. Momentálne môžete získať na čerpadlo dotáciu od štátu, ktorá temer úplne tento rozdiel dorovnáva. Zároveň podľa nových pravidiel musí novostavba spĺňať energetickú triedu A1, čo vo väčšine bežných riešení kúrenia znamená dodatočné riešenia, resp. dodatočné náklady na solárne panely alebo rekuperáciu. S tepelným čerpadlom sa do A1 určite dostanete. Čiže návratnosť dnes nie je otázkou len ceny inštalácie.
Tepelné čerpadlo nie je novinkou, aspoň nie technologickou, no u nás je ešte stále málo známe. Možno aj preto, že ľudia majú tendenciu veriť iba tomu, čo dobre poznajú. Ak si však s dôverou idete kúpiť chladničku, v podstate si kupujete technológiu tepelného čerpadla. Netreba sa preto báť a v prípade otázok sa treba obrátiť na firmy, ktoré sa touto technológiou zaoberajú.