Nový fixný poplatok za vodomery zaviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Vďaka nemu budú slovenské domácnosti platiť viac za pitnú vodu. Nezáleží pritom na tom, či vodou šetríte. Poplatok zaplatia všetci obyvatelia aj tí chudobnejší. “Schválená úprava je neprehľadná a nesystematická. Ľudia ani netušia, podľa akého kľúča budú vlastne platiť a ani v akej výške,” upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia Energií.
Už v auguste
Od 1. augusta si domácnosti priplatia za vodu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž vydal novú vyhlášku o regulácii vodného a stočného. Kým doteraz platili domácnosti jednu sumu, od augusta sa na účtoch objaví nová položka. Vodné a stočné sa totiž bude po novom skladať z dvoch zložiek – pevnej a pohyblivej, pričom pevnú budú spotrebitelia platiť bez ohľadu na to, či vôbec a koľko vody minú. “Najviac na tento krok doplatia ľudia, ktorí sa snažia s vodou šetriť, prípadne jej spotrebujú málo. Štát týmto rozhodnutím vlastne trestá tých, ktorých by mal naopak za ich správanie odmeňovať,” vysvetľuje M. Zelený.
ÚRSO hovorí o správnom rozhodnutí
Pripravovaná vyhláška zvýši náklady pre domácnosti podľa odhadu ÚRSO v priemere o 18 € ročne. Výsledok však bude, že chudobné domácnosti s nízkou spotrebou vody zaplatia výrazne viac na m3 ako ľudia z vilovej štvrti s bazénmi. V porovnaní s inými meracími prístrojmi vodomery môžu stáť okolo 30 eur. Cena bude závisieť od veľkosti prístroja.
„Dvojzložková cena zabezpečí spravodlivejšie podieľanie sa všetkých odberateľov na celkových nákladoch na výrobu a distribúciu vody,“ vysvetľuje dôvody podrobnejšieho delenia hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.
Proti sú aj bytové hospodárstva
Združenie bytového hospodárstva na Slovensku považuje zavedenie novej dane za nespravodlivé najmä voči tým, ktorí často z finančných dôvodov spotrebujú malé množstvo vody. „Ide predovšetkým o obyvateľov bytových domov, kde sú náklady na vodu rozpočítavané podľa nameranej spotreby, ale aj o dôchodcov, ktorí často žijú sami a majú nízku spotrebu vody,“ uviedla riaditeľka združenia Anna Krajčiová. Okrem spomínaných skupín občanov na to doplatia aj chalupári či ľudia, ktorí užívajú vodu z vlastnej studne.
„Odberatelia budú zaradení do tarifných skupín v závislosti od veľkosti vodomera, pričom legislatíva neukladá dodávateľovi povinnosť prispôsobiť vodomer podmienkam konkrétneho objektu. Rovnaké domy tak môžu mať rôznu fixnú platbu za vodomer,“ poukázala na ďalší problém Krajčiová.