Ak uvažujete nad kúpou nového auta a rozmýšľate o jeho ekologickom elektronickom variante, tak teraz prišiel ten správny čas. Od dnešného dňa do konca roku 2017, resp. do vyčerpania na to určených finančných prostriedkov totiž získate na kúpu elektromobilu na čisto elektrický pohon príspevok päťtisíc eur, v prípade hybridnej kombinácie s doplnkovým spaľovacím motorom tritisíc eur. Projekt slovenského ministerstva hospodárstva a Zväzu automobilového priemyslu SR podporí na Slovensku asi tisícku ekologických áut.
Dotácia s podmienkou
Aby sa však podporili elektronické vozidlá, ktoré budú jazdiť na Slovensku, majiteľ budúceho auta s elektromotorom dostane príspevok v niekoľkých vlnách. Časť mu vyplatia po kúpe, zvyšok počas dvoch rokov od registrácie. O príspevok môže požiadať občan, podnikateľský subjekt i mestá či obce, aj prostredníctvom samotného predajcu, musí však ísť o nové, doposiaľ neregistrované vozidlo kategórie M1 (osobné motorové vozidlá) a N1 (malý nákladný automobil do celkovej hmotnosti 3,5t).
Rozvoj elektromobility
Na Slovensku sa elektromobily vo väčšej miere zatiaľ neudomácnili. Majú síce viacero nespochybniteľných výhod, spojených s ich prevádzkou, tiež však aj negatív. K nespochybniteľným pozitívam patrí environmentálny aspekt. Neprodukujú výfukové plyny, a tým šetria životné prostredie nulovými emisiami. Nie sú hlučné. Tým, že na svoj pohon používajú elektrickú energiu, ich prevádzka je lacnejšia. Bohatý je aj ich výber: zákazník si v súčasnosti môže vybrať z viacerých modelov osobných i úžitkových vozidiel, od malých mestských elektromobilov, bežných hatchbagov, luxusných sedanov i SUV. Potenciálnych záujemcov odráža okrem iného omnoho vyššia cena jednotlivých modelov v porovnaní s benzínovými, dieselovými, ale aj hybridnými modelmi. Tá navýši potrebný vstupný kapitál na kúpu takéhoto typu vozidla aj o desať tisíc eur a viac. A práve vysoká cena je hlavným dôvodom, prečo sa na Slovensku zatiaľ masovo nerozšírili.
Nabíjacie stanice
K ďalším slabším stránkam patrí aj krátky dojazd elektromobilov a chabá sieť rýchlonabíjacích staníc, kde sa externe nabíjajú akumulátory. Práve od kapacity tohto zdroja energie totiž závisí dojazd každého elektromobilu, preto ak potrebujete cestovať dlhšie trasy, elektromobily sú z tohto pohľadu dosť nepraktické. Na Slovensku je približne tridsiatka rýchlonabíjacích staníc, dobro správou je, že sa stávajú súčasťou väčších obchodných centier, niektoré sú zakomponované dokonca aj v garážach nových bytových projektov. Záujemca o kúpu nového auta teda bude musieť vziať do úvahy viaceré hľadiská. A či sa elektromobily aj vďaka dotácii udomácnia aj na Slovensku, uvidíme v najbližšom čase.